Pociski znaleziono w jeziorze Jeziorak

i

Autor: KPP Iława Pociski znaleziono w jeziorze Jeziorak oraz na polu pod Suszem

niewybuchy po wojnie

Pociski znaleziono w jeziorze Jeziorak oraz na polu pod Suszem

2023-10-18 9:22

Niewybuchy odkrywane są podczas różnego rodzaju prac budowlanych czy np. na polu. Jeden z mieszkańców gminy Susz znalazł niebezpieczny przedmiot podczas prac na polu. Zadziałało "prawo serii" w tym samym czasie odkryto też pociski w Jezioraku!

W poniedziałek  (17.10.2023 r.) po godzinie 13:00  dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Iławie otrzymał zgłoszenie dotyczące ujawnienia niewybuchu podczas prac polowych na gospodarstwie.

Na miejsce wysłano policjanta przeszkolonego z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz potwierdził, że we wskazanym miejscu znajduje się pocisk artyleryjski kal. 75 mm z zapalnikiem. Na tej podstawie patrol policji dokonał zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu Saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim i podjęcia przez nich pocisku.

Kiedy funkcjonariusze czekali na saperów oficer dyżurny został poinformowany o znalezieniu kolejnych niewybuchów. Okazało się, że w jeziorze Jeziorak mężczyzna ujawnił kilka niewybuchów. Był to pocisk artyleryjski przeciwpancerny kal. 75 mm oraz dwa pociski artyleryjskie przeciwpancerne kal. 88 mm z smugaczem.

Pociski znaleziono w jeziorze Jeziorak

i

Autor: KPP Iława Pociski znaleziono w jeziorze Jeziorak oraz na polu pod Suszem

Policja apeluje

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są materiały wybuchowe z czasów II Wojny Światowej, policja apeluje, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie przenosić tego typu znaleziska, jak również nie używać wobec niego jakichkolwiek narzędzi!

W takiej sytuacji należy o tym jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Odpowiednio przeszkolony funkcjonariusz potwierdzi czy mamy do czynienia z niewybuchem, zabezpieczy miejsce zdarzenia i zawiadomi o tym patrol saperski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Festiwal Sztuki Cyrkowej 2023 w Cyrku Zalewski w Warszawie

Atrakcje nad Bałtykiem. Rozpoznaj je na zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Gdzie zobaczysz "molo" ze zdjęcia?
Międzyzdroje przed majówką