samochód wypadek stłuczka

i

Autor: Clark Van Der Beken - Unsplash

Pijani kierowcy na drogach. Uderzyła w ścianę, pojechała delej...

2021-08-24 12:21

Policjanci z iławskiej komendy zapowiadają, że nie będzie pobłażania dla pijanych kierowców, którzy na drogach stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników dróg. Tylko w ciągu weekendu zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 5 pijanych rowerzystów. Nie zabrakło również kontroli na obszarach wodnych!

W czasie minionego weekendu podczas kontroli drogowych oraz interwencji zgłoszonych przez innych odpowiedzialnych użytkowników dróg, policjanci Komendy Powiatowej Policji zatrzymali aż 13 nietrzeźwych kierujących, którym brak rozwagi i spożyty alkohol nie przeszkodziły, aby wsiąść za kierownicę ryzykując życie i zdrowie własne oraz innych osób.

Pierwszego z nietrzeźwych zatrzymali policjanci już w piątek (20.08.21) wieczorem około godz. 21:00 w miejscowości Stradomno. 44-letni mężczyzna, kierował audi mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany na trasie Iława – Szczepkowo w sobotę (21.08.21) tuż po 1:00 w nocy. Podczas kontroli drogowej okazało się, że 29-latek kierował alfa-romeo mając 1,6 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, posiadał obowiązujący zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a aby uniknąć odpowiedzialności karnej usiłował posłużyć się fałszywymi danymi. Po dokładnym sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych bazach danych okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd w celu doprowadzenia do zakładu karnego.

Również w sobotę (21.08.21), dzięki zgłoszeniu o prawdopodobnie nietrzeźwym kierowcy jadącym w  stronę Lubawy, funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego. 45-latek prowadzący renault zatrzymany został w Lubawie na ul. Składowej. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

W tym samym dniu, około południa doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Dziarny. Jak ustalili przybyli na miejsce policjanci 28-letni mężczyzna kierujący koparką, wykonując manewr cofania najechał na hydrant, uszkadzając go. Jak się okazało, miał 1,2 promila alkoholu w organizmie, a ponadto wydany przez sąd bezterminowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Mandatem karnym zakończyła się w sobotę (21.08.21) jazda rowerem dla 43-letniego mężczyzny. Został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Różanki, miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Odpowiedzialności nie uniknął też 22-letni sternik, który w sobotę (21.08.21) w Szałkowie kierował łodzią motorową na akwenie Jezioraka. Zatrzymany został przez funkcjonariuszy patrolu wodnego, a jego badanie stanu trzeźwości wykazało 0,9 promila alkoholu w organizmie.

Do kolejnego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy doszło również w sobotę (21.08.21) w godzinach wieczornych, w miejscowości Łodygowo. Dzięki odpowiedzialnej reakcji świadków, którzy widząc nietrzeźwego za kierownicą uniemożliwili mu dalszą jazdę, policjanci wyeliminowali z ruchu pijanego 41-latka kierującego fordem. Jak się okazało miał 2,7 promila alkoholu w organizmie.

W niedzielę Kac Vegas na drogach trwał dalej...

Kolejna nietrzeźwa za kierownicą została zatrzymana w niedzielę (22.08.21) w miejscowości Duba, dzięki przytomnej reakcji świadków. Co więcej, przed zatrzymaniem kobieta doprowadziła do 2 zdarzeń drogowych. Wykonując manewr cofania na jednym z parkingów w Iławie uderzyła w ścianę, a następnie na ul. Dąbrowskiego – w znak drogowy, po czym oddaliła się z miejsca. Jak się okazało, 32-latka kierowała seatem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Również, dzięki obywatelskiemu zatrzymaniu wyeliminowano z ruchu nietrzeźwego kierowcę mercedesa, na trasie Jędrychowo – Trupel. Jeden z świadków, widząc jak 45-letni kierowca po spożyciu alkoholu wsiadł do swojego pojazdu, pojechał za nim, zajechał mu drogę uniemożliwiając dalszą jazdę i wezwał policję. Przybyły na miejsce patrol sprawdził stan trzeźwości mężczyzny. Okazało się, że prowadził on pojazd mechaniczny mając 1,6 promila alkoholu w organizmie.

W godzinach wieczornych, w niedzielę (22.08.21) policjanci zatrzymali na drogach powiatu iławskiego jeszcze 4 nietrzeźwych rowerzystów.

Pierwszy z nich, 46-latek, jechał rowerem przez Rudzienice mając 3,1 promila alkoholu w organizmie.

Następny nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany w miejscowości Gromoty. Badanie trzeźwości 28-latka wykazało 4 promile alkoholu w organizmie.

Kolejny z nich, 52-letni mężczyzna zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej jechał rowerem w stanie nietrzeźwości Aleją Jana Pawła II w Iławie, mając 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Z kolei 36-latek zatrzymany na ul. 1 Maja w Iławie kierował rowerem po alkoholu, z wynikiem badania stanu trzeźwości – 1,7 promila.

Kierujący pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości stracili już prawa jazdy i wkrótce odpowiedzą przed sądem.

Policja Przypomina i apeluje!

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Sonda
Czy wszyscy pijani sprawcy wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?
Kierująca volkswagenem pędziła 178 km/h na DK 61