Warsztaty Moda Na Recycling w Iławie

i

Autor: materiały organizatora

Odwiedziliśmy warsztaty Moda Na Recycling w Iławie [ZDJĘCIA]

2023-03-14 10:37

Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a uczniowie dwóch szkół podstawowych w Iławie nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w czwartej edycji akcji edukacyjno - ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu.

Na terenie sali w Iławskim Centrum Kultury stworzyli suknię z fioletowych kabli, spódnice, bluzeczki, fascynatory, bransoletki i wiele innych akcesoriów z elektroodpadów. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez eksperta ERP Polska - Mikołaja Józefowicza, a następnie kreatywna i jakże pouczająca zabawa.

W wydarzeniu poza dziećmi, młodzieżą i kadrą nauczycielską wziął udział Burmistrz Iławy - Dawid Kopaczewski, Zastępca Burmistrza - Dorota Kamińska oraz przedstawiciele Związku Gmin Regionu Ostródzko - Iławskiego „Czyste Środowisko”, a także firmy Koma - Usługi Komunalne. Iława jest jedynym miastem z województwa warmińsko - mazurskiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji.

Wyselekcjonowane materiały trafiły na warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z warsztatów przygotowywany zostanie materiał wideo, który trafi na kanał YouTube ERPTV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchamiają swoją wyobraźnię i robią coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych - mówił Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

W 2023 r. wspólnie z projektantką mody - Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski.

Wśród patronów honorowych znalazło się Miasto Iława na czele z Burmistrzem Dawidem Kopaczewskim. Recyklingowe stylizacje zaprezentowane zostaną podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2023 r. w Warszawie. Wśród znanych osób, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Anna Mucha, Basia Kurdej - Szatan, Katarzyna Cichopek, Ida Nowakowska, Paulina Sykut - Jeżyna, Monika Richardson, Anna Powierza, Agnieszka Kaczorowska - Pela, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Tomaszewska, Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni.

Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci i młodzież z Iławy dowiemy się już wkrótce!

Quiz o wiośnie. Sprawdźcie, czy jesteście przygotowani na jej przyjście

Pytanie 1 z 10
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to: