drzewa iława

i

Autor: pixabay.com

Odliczaj czas pamiętając o naturze. Zobacz jak zmieniały się kalendarze powiatu iławskiego

2021-01-03 14:11

Edukacyjny kalendarz ekologiczny Powiatu Iławskiego wydawany jest nieprzerwanie od siedemnastu lat! Pierwszy miał premierę w 2004 roku i jego tematem było czyste powietrze. Tematem przewodnim kalendarza na 2021 rok są drzewa.

Tematyka kalendarza w poszczególnych latach nigdy nie była przypadkowa i zawsze jej głównym celem było przekazanie mieszkańcom powiatu możliwie jak największej dawki wiedzy związanej z szeroko pojętą ochroną i pięknem otaczającej przyrody. Tytuł tegorocznego kalendarza brzmi Drzewa w krajobrazie powiatu iławskiego. – Ma on pełnić rolę swoistego katalogu najbardziej znanych gatunków drzew występujących w naszym regionie – mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. 

Mateusz Szauer

i

Autor: Starostwo Iławskie Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa był koordynatorem wydania kalendarza na 2021 rok

Przepiękne zdjęcia, które zdobią kalendarz wykonali mieszkańcy powiatu specjalizujący się w fotografii przyrodniczej: Edyta Portjanko z Iławy, Maciej Rodziewicz z Jerzwałdu, Łukasz Jabłoński z Lubawy oraz Stanisław Blonkowski z Susza. Opisy poszczególnych gatunków drzew wykonali pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Wśród okazów zaprezentowanych w kalendarzu nie zabrakło tych pomnikowych, jak choćby Jesion Toeppena z Sarnówka, czy sosnowa Aleja Napoleońska znajdująca się w Szymbarku. Są drzewa śródpolne, nadwodne i te skupione w kompleksach leśnych. Zainteresowanych kalendarzem odsyłamy do starostwa powiatowego w Iławie.

QUIZ. PIERWSZY poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej 2021! Zacznij rok od minimum 8 punktów!

Pytanie 1 z 10
Podaj prawidłowy wynik: 12-4/2+2*7-11 =
Potrzebuje miliona aby normalnie oddychać