konferencja rządu obostrzenia

i

Autor: Ministerstwo Zdrowia Od 27 marca do 9 kwietnia nowe zasady i obostrzenia

Od 27 marca nowe zasady i obostrzenia. Co zmieni się w Iławie i warmińsko-mazurskim?

2021-03-25 12:15

Od najbliższej soboty (27 marca) nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, będą obowiązywały przez dwa tygodnie - poinformował w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Obostrzenia dotyczą m.in. salonów urody, sportu, żłobków oraz kościołów.

Jak podkreślił na konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski, wprowadzone zaostrzone obostrzenia w warmińsko-mazurskim wreszcie zaczęły działać.

Dziś (25 marca) w raporcie unormowała się ilość nowych przypadków w warmińsko-mazurskim na 10 tys mieszkańców. Województwo spadło z podium pod względem ilości przypadków względem gęstości zaludnienia na 11 miejsce. Na podium niestety wysunęło się województwo śląskie i kujawsko-pomorskie.

- Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa - one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach - poinformował Niedzielski.

Przedstawiciele rządu zaapelowali do pracodawców, by wszędzie gdzie to możliwe wprowadzono pracę zdalną.

Co zmieni się od soboty 27 marca?

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Nadal obowiązują:

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Sport w serialach. Oczekiwania VS rzeczywistość | ESKA XD - Fit vlog #19
Sonda
Czy jesteś "za" przywróceniem godzin dla seniorów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE