picasso w iławie

i

Autor: ICK Nieokiełznane grafiki Pablo Picasso oraz prace jego wnuczki w Iławie!

Nieokiełznane grafiki Pablo Picasso oraz prace jego wnuczki w Iławie!

2022-05-04 10:16

Między innymi dzięki współpracy z GOK Luzino udało się do Iławy sprowadzić wystawę wysokiej klasy, bo grafiki samego Pablo Picasso!

Pablo Picasso żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie. Obdarzony instynktem malarskim i rysunkowym. Uprawiał różnorakie dziedziny sztuki. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

Wystawa dostępna jest dzięki współpracy z GOK Luzino.

Bardzo czekaliśmy na to wydarzenie mówi Lidia Miłosz, dyrektor ICK. Nawiązuje do 1937 roku kiedy to jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – Ambroise Vollard zamówił 5 zestawów tematycznych „Suita Vollarda”. Picasso w 1959 roku wykonał je z okazji 80. rocznicy powstania Wieży Eiffla. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem i aktami. Na wystawie będzie można zobaczyć niektóre z tych prac. Ozdobą wystawy będą wielkoformatowe litografie pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna - mówi dyrektorka.

Wernisaż wystawy 6 maja 2022 r., o godz.: 19:00, miejsce: sala konferencyjna Iławskiego Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

Dodatkowo o godz. 20:00 odbędzie się seans z cyklu Sztuka w Kinie. Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w kasie Kina "Pasja".

plakat picasso iława

i

Autor: ICK

QUIZ: czy jesteś gotowy na maturę 2022 z języka polskiego?

Pytanie 1 z 10
Do jakiego rodu należał Hrabia z "Pana Tadeusza"?
Pan Tadeusz - A. Mickiewicz
Ralph Kamiński i Miuosh prali jego strój przed teledyskiem? Wyznanie Ralpha tylko u nas!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!