Nie chcą przybijać piątki z Kaczyńskim. Protest rolników w Iławie [WIDEO, AUDIO]

2020-10-21 14:19

Na obrzeżach Iławy protestowali rolnicy z Agrounii. Powodem protestów były zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. To tzw. piątka Kaczyńskiego. Zakazuje m.in. częściowo uboju rytualnego oraz likwiduje fermy futrzarskie.

Rolnicy blokowali ruch na drodze za pomocą ciągników i traktorów. Jak podaje Agrounia, w samym tylko województwie warmińsko-mazurskim rolnicy przystąpili do protestów w 9 miejscach. W naszym regionie była to także droga krajowa nr 15 pomiędzy Lubawą a Nowym Miastem Lubawskim. Byliśmy na miejscu protestu w Iławie i rozmawialiśmy z protestującymi.

- Ta tzw. piątka jest całkowicie do wyrzucenia - mówili rolnicy. - Nikt z nami nie konsultował tych pomysłów. Co oni chcą od uboju rytualnego. Zwierzęta nie cierpią. To tak jak u człowieka, jak komuś urwie rękę, to po 4 sekundach mdleje z powodu utraty krwi i tyle. - Zamkniemy sobie pewne rynki - dodawali inni. - Spadną nam ceny i będziemy gospodarstwa powoli zamykać. - Nie będzie rolników, nie będziecie mieć co jeść - podsumowuje Piotr Kamiński z Agrounii. - Będzie kupować mrożone mięso z Niemiec, które ma 30 lat.

Rolnicy zapowiadają kolejne protesty w regionie. Chcą odwiedzić wszystkie większe miasta.

Posłuchaj czego oczekują rolnicy - Protest rolników w Iławie 21.10.2020: Piotr Kamiński, szef warmińsko-mazurskiej Agrounii
Posłuchaj czego oczekują rolnicy: Protest rolników w Iławie 21.10.2020
Protest Rolników w Iławie 21 października

Co wiesz o rolnictwie?

Pytanie 1 z 10
Rolnik ma obowiązek ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych: