Rekreacja

Najmłodsi żeglarze zakończyli sezon na Jezioraku.

2023-09-18 14:07

Najmłodsi żeglarze zakończyli sezon na Jezioraku. W okolicy dzikiej plaży świętowano zakończenie cyklu PGE PolSailing dla dzieci, które wcześniej z żeglowaniem nie miały do czynienia. Nowicjusze z całego kraju przyjechali na finał właśnie do Iławy. Tu walczyli o bycie najszybszym.

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.

Przy pomoście na „dzikiej plaży” w systemie pucharowym odbywały się regaty w windsurfingu oraz w klasie Optimist. Watr nie był niestety łaskawy dla żeglarzy, było go za mało, aby popływać na żaglach, jednak kreatywności organizatorom nie zabrakło. Rywalizacja została delikatnie zmodyfikowana - windsurferzy ścigali się leżąc na deskach i wiosłując, zaś optimiściarze wyścig przepłynęli na żaglach wspomagając się jednak pagajami. W całym wydarzeniu najważniejsza była zabawa, radość i uśmiechy na twarzach dzieci. Najlepsi zostali nagrodzeni pucharami, ale żaden uczestnik nie opuścił Iławy bez medalu pamiątkowego.

- Było ekstra. Szkoda, że zabrakło wiatru, ale i tak można było się pościgać. Wygrałam i bardzo się z tego cieszę. Dobrze się bawiłam przez cały dzień i nie żałuję, że zapisałam się na zajęcia żeglarskie. Uczęszczałam na zajęcia w Kołobrzegu, byli fajni instruktorzy, poznałam mnóstwo kolegów i koleżanek. Żeglarstwo jest super, są same pozytywne emocje, a wody wcale nie trzeba się bać – mówi Magdalena Luch, zwyciężczyni regat w klasie Optimist dziewcząt.

- Nawet nie wiedziałam, że mam tak silne ręce – śmieje się Olga Hała, triumfatorka regat w windsurfingu. – Cieszę się, że na podium stanęłam z moją siostrą Anią. Windsurfing daje dużo pozytywnych emocji, a kiedy pływam jestem szczęśliwa – dodaje Olga.

Finał PGE PolSailing to prawdziwie żeglarskie święto. Wydarzenie było otwarte dla mieszkańców i turystów, a każdy widz znalazł odpowiednie dla siebie atrakcje, by móc zbliżyć się do sportów wodnych. Na Jezioraku była możliwość wzięcia udziału w rejsie jachtem, spróbowania swoich sił na dużym, wieloosobowym supie, czy kibicowanie żeglarzom od strony wody przykładowo na kajaku. W miasteczku regatowym o swojej przygodzie z żeglarstwem regatowym opowiadali Aleksandra Melzacka - olimpijka z Tokio w klasie 49erFX oraz Piotr Myszka, dwukrotny olimpijczyk i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w windsurfingu. Dostępna była również strefa chillout, stoisko gastronomiczne Polskiego Karpia, a cały dzień został zwieńczony ogniskiem.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu, za to, że Iława znalazła się na mapie Wielkiego Finału PGE PolSailing. Konsekwentnie rozwijamy w naszym mieście żeglarstwo, stwarzamy tutaj dobre możliwości do uprawiania tego sportu, mamy wszak Jeziorak, który jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Przykładem jest miejsce, w którym się znajdujemy - Ekomarina, sfinansowana między innymi z budżetu miasta. Cieszę się, że tylu młodych adeptów żeglarstwa przyjechało do Iławy i mam nadzieje, że ta pasja zostanie z nimi na dłużej - komentuje Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski.

Całkiem dobrze poradziła sobie reprezentacja z Iławy. W klasie Optimist Marta Michalska z iławskiego MOS-u była 3-cia, a w regatach windsurfiingowych Jan Ruciński także z MOSU był drugi.

KLASA OPTIMIST:

Dziewczynki:

 • 🥇 Magdalena Luch, Kołobrzeg Uczniowski Klub Żeglarski Błękitni
 • 🥈 Janina Pobłocka, Rewa Yacht Club Rewa
 • 🥉 Marta Michalska, Iława Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława

Chłopcy:

 • 🥇 Lucjan Gajdowski, Kołobrzeg Uczniowski Klub Żeglarski Błękitni
 • 🥈 Wojciech Osika, Trzebież UKS FALA Trzebież
 • 🥉 Maurycy Kotecki, Białobrzegi Sindbad Sailing

WINDSURFING:

Dziewczynki:

 • 🥇 Olga Hała, Poznań AZS Sailing Team Poznań
 • 🥈 Anna Hała, Poznań AZS Sailing Team Poznań

Chłopcy:

 • 🥇 Bartosz Pracki, Kalisz Polsailing Kalisz KOZŻ Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski
 • 🥈Jan Ruciński, Iława, Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława
 • 🥉Kazimierz Nowakowski, Warszawa KS "Drukarz" Warszawa

Quiz. Znasz słowa, których używano w PRL-u? Jedynie najlepsi z najlepszych zdobędą 10/10!

Pytanie 1 z 10
Do kogo należały PGR-y?