Modernizują oświetlenie w gminie Lubawa

2023-02-10 13:49

Trwa kompleksowa modernizacja oświetlenia na terenie gminy Lubawa. Koszt operacji to 2 mln 850 tys. złotych z czego kwota 2 mln 190 tys. 600 złotych to dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu.

Na zdjęciach: Prątnica, Fijewo, Tuszewo. Dzięki mniejszemu zużyciu prądu gmina Lubawa zaoszczędzi trzykrotnie na oświetleniu dróg i ulic. - Zamiast wyłączać, modernizujemy - mówi wójt gminy Tomasz Ewertowski.

We wszystkich miejscowościach łącznie zainstalowano ponad tysiąc nowoczesnych lamp typu LED. Trwają prace montażowe szaf sterowniczych. Dodatkowo przy drogach gminnych pojawi się 100 lamp solarnych.Przeprowadzona standaryzacja oświetlenia ma szereg zalet od estetyki, przez łatwość zarządzania oświetleniem, aż po jego wymianę i konserwację.

Wszystkie oprawy będą miały temperaturę barwową ustawioną na 4000K (+/- 200). Wyjątek stanowią przejścia dla pieszych, przy których temperatura barwowa wyniesie 5700K. (6000K uznawane jest za neutralne, powyżej tej wartości za barwy zimne, poniżej - ciepłe)

Modernizacja oświetlenia zwiększa bezpieczeństwo ruchu kołowego i przechodniów na drogach oraz pozwala uzyskać wymierne oszczędności finansowe. Dodatkowo korzystanie z lepszej i tańszej technologii, pozytywnie wpływa się na środowisko naturalne.

Pod 8-latkiem zarwał się lód. Chłopiec nie żyje

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?