policja kogut

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

złodzieje

Mieszkaniec Iławy okradł dwa samochody, ukradł rowery i inne rzeczy za ponad 30 tysięcy

2024-01-31 13:37

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 34 - latkowi.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie po pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie w sprawie kradzieży. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawca od marca 2023 r. kradł rowery stojące min. na klatkach schodowych.

Część skradzionych jednośladów nie była zabezpieczona. Policjanci przyjmowali zawiadomienia o kradzieży, przesłuchiwali świadków a także zabezpieczali zapisy z kamer monitoringu, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawcę. I tak podczas kontroli drogowej zatrzymali jadącego rowerem 34 – latka.

Funkcjonariusze sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach gdyż pamiętali, że był poszukiwany. Okazało się, że już odbył swoją karę ale popełnił kolejne przestępstwo gdyż posiadał przy sobie marihuanę i amfetaminę. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że to nie było jego jedyne przewinienie gdyż rower, którym kierował pochodził z kradzieży.

Okazało się, że 34 – latek w ciągu kilu ostatnich miesięcy ukradł 5 rowerów, włamał się do dwóch samochodów skąd zabrał kasę fiskalną, walizkę z narzędziami i krótkofalówki. Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni to prawie 53.000 zł. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 9 zarzutów mieszkańcowi Iławy a postępowanie zakończyć aktem oskarżenia.

Kodeks karny za samą kradzież z włamaniem przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują. Okazja czyni złodzieja – pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów.

Policja Przypomina

  • Kupując nawet najlepsze i najdroższe zapięcie musimy pamiętać, aby z niego korzystać. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!
  • Nawet zostawiając jednoślad w piwnicy na balkonie czy klatce schodowej przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkim zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
  • Kiedy zostawiamy rower na klatce schodowej pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i poprośmy innych mieszkańców bloku, by też to uczynili. Pilnujmy też, aby administrator naszego budynku zadbał o sprawne działanie domofonu.
  • Pozostawiając rower w miejscu ogólnodostępnym starajmy się zostawić go w miejscu monitorowanym np. obok kamery miejskiej.
  • Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży, przekazanie tych danych Policji znacznie ułatwi odzyskanie jednośladu.
  • Jeżeli mamy możliwość ubezpieczmy swój rower od kradzieży.
  • Pamiętajmy także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany, taki jak licznik, pompka czy zawieszone torby.
AC/DC szykuje się do trasy, ale w zmienionym składzie?!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Stolice państw Ameryki Południowej. Łatwy komplet? Na pewno?

Pytanie 1 z 13
Jedziemy w kolejności alfabetycznej! Stolicą Argentyny jest: