Urząd Miasta Iława

i

Autor: Wiesław Raczkowski

Mieszkańcy nie chcą stref płatnego parkowania

2020-03-11 14:26

Iławianom nie w smak jest propozycja utworzenia stref płatnego parkowania w mieście. Sondę na ten temat przeprowadziły władze miasta.

Nie od dziś wiadomo, że samochodów przybywa, również w Iławie. Ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, nie tylko pod marketami ale również bankami i urzędami jest coraz gorzej. Dlatego władze miasta postanowiły przeprowadzić ankietę w pobliżu instytucji publicznych. Zadawano pytanie "Czy powinny zostać zainstalowane parkometry w pobliży instytucji publicznych"

Prawie 70% odpowiedziała, że NIE.
26,2% było ZA
5,3% NIE MA ZDANIA

Ankieta strefa parkowania w Iławie

i

Autor: UM Iława

Skąd pomysł wprowadzenia stref? Burmistrz Dawid Kopaczewski wyjaśnia:

- Dochodziły do nas informacje, że petenci mają problem ze znalezieniem miejsca postojowego, aby załatwić sprawę w urzędzie. Na parkingu przed ratuszem często parkowane są samochody, które stoją po kilka godzin i blokują miejsce. Wprowadzenie pierwszej bezpłatnej godziny, przy założeniu, że kolejna kosztuje już np. 2 zł, mogłoby rozwiązać ten problem. Wiele samorządów w Polsce podejmuje decyzje o wprowadzeniu stref płatnego parkowania zwłaszcza na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, czyli np. w pobliżu instytucji publicznych i urzędów, gdzie wizyta sprowadza się zazwyczaj do 20-30 minut. Na przykład za godzinę postoju w centrum Olsztyna, w dni robocze zapłacimy 3 zł, a za pół godziny 1,50 zł. Ważne jest to, że opłaty nie obowiązują w weekendy, czyli poza godzinami roboczymi danych instytucji, jest to bowiem zakaz ustawowy. W weekendy można spokojnie pozostawić auto w centrum miasta i wybrać się na spacer czy do restauracji. Oprócz udogodnienia dla mieszkańców płatne strefy mają też na celu uspokojenie ruchu drogowego i wprowadzenie preferencji dla komunikacji zbiorowej. To z kolei ma pozytywny wpływ na ekologię, bo jak wiadomo, mniej pojazdów to mniej spalin zatruwających powietrze, którym oddychamy. Jeśli zdecydowalibyśmy się kiedyś na wprowadzenie w Iławie płatnych stref parkowania, wpływy z nich z pewnością przeznaczylibyśmy na ekologię, np. na dofinansowanie likwidacji tzw. kopciuchów i wsparcie komunikacji publicznej.

Z uwagi między innymi na wyniki sondy, nie zapadły w sprawie płatnego parkowania żadne wiążące decyzje

- Na chwilę obecną nie planuje się wprowadzenia płatnych stref w Iławie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż ilość samochodów na naszych drogach stale się zwiększa w dalszej perspektywie sprawa wydaje się nieunikniona. Należy jednak pamiętać, że powinno to dotyczyć tylko urzędów, czy instytucji publicznych - mówi burmistrz.