sztuka w mieście

Mają nowy mural w mieście. To z okazji 60 lat IKEA w Polsce i 30 lat fabryki w Lubawie!

2024-03-15 12:32

W Lubawie został odsłonięty symboliczny mural, który nie tylko opowiada historię IKEA, lecz przede wszystkim ukazuje jej silne więzi z miastem i okolicą. Lubawa jest miejscem, w którym szwedzka marka prężnie rozwija się już od ponad 30 lat.

Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa, partnerów biznesowych, pracowników IKEA Industry Lubawa oraz przedstawiciela Ambasady Szwecji w Polsce, a sam mural cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

100 000 miejsc pracy

Kolorowy mural przedstawia najważniejsze fakty związane z obecnością marki w Polsce. Wśród nich informację o aż 100 000 miejsc pracy, które szwedzka firma tworzy w Polsce razem z lokalnymi firmami. Pierwszy mebel IKEA w Polsce powstał 63 lata temu w Radomsku (woj. łódzkie), dziś – w 2024 roku – co piąty mebel IKEA jest produkowany w Polsce.

- Nie bez powodu nasz założyciel – Ingvar Kamprad – mawiał, że Polska jest dla IKEA drugim domem. Co piąty mebel sprzedawany w sklepach IKEA na świecie jest produkowany w Polsce. Jesteśmy dumni, że jako IKEA Industry Lubawa dokładamy cegiełkę do tej niezwykłej historii i wspólnie możemy rozwijać lokalną i regionalną gospodarkę. Na stałe wpisaliśmy się w gospodarczy krajobraz Lubawy, powiatu iławskiego i województwa warmińsko-mazurskiego. - mówił Zbigniew Nikelewski, Członek Zarządu oraz Dyrektor Oddziału IKEA Industry Lubawa.

Ponad 30 lat IKEA w Lubawie

Spotkanie było również okazją do wspomnień. Historia Lubawy i IKEA sięga roku 1992, w którym Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Meblarskich Spółdzielni „Jedność” podjęło uchwałę w sprawie sprzedaży zakładu przy ul. 19-go Stycznia spółce Swedwood Poland. W lipcu tego samego roku ruszyła produkcja. W kolejnych latach rozpoczęto budowę większego, nowoczesnego oddziału pod dzisiejszym adresem, który aktualnie zajmuje ponad 63 hektary powierzchni.

- Mural IKEA w centrum Lubawy to bardzo miły, symboliczny akcent podkreślający obecność IKEA w naszym mieście i w całym naszym regionie. Odczuwamy pozytywny wpływ firmy nie tylko poprzez tworzenie miejsc pracy, ale także dzięki inwestycjom bezpośrednim i zaangażowaniu w rozwój lokalnych firm. Bardzo cieszę się, że IKEA od wielu lat rozwija się u nas. Warto podkreślić, że dzieje się to również dzięki jak najlepszym warunkom, które tworzymy zarówno my - samorządowcy, jak i wszyscy mieszkańcy Lubawy. Myślę, że mamy podstawy, żeby wspólnie, z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił Burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Uczestnicy wydarzenia podkreślali nie tylko biznesowe zaangażowanie IKEA, ale także budowanie przez firmę świadomości ekologicznej, odpowiedzialności społecznej oraz działalności charytatywnej.

Jak informują przedstawiciele IKEA Industry Lubawa mural zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kupnera będzie wyeksponowany do końca bieżącego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Od mamy Roxie Węgiel ciężko oderwać wzrok! Wygląda jak starsza siostra piosenkarki

Kultowe bajki lat 2000. QUIZ

Pytanie 1 z 10
Łatwe pytanie na rozgrzewkę. Jak miał na imię pingwin - pomocnik bałwana Arktosa?