pup iława

i

Autor: Starostwo Iława Liczba bezrobotnych w Iławie znów wzrosła, ale tendencja bez większyk zmian

Liczba bezrobotnych w Iławie znów wzrosła, ale tendencja bez większych zmian [AUDIO]

2021-02-19 12:23

Według najnowszych danych z Powiatowego Urzędu Pracy oraz GUS, niestety znów w powiecie iławskim bezrobocie wzrosło. Patrząc jednak na dane archiwalne, to rok temu bez pracy pozostawało jeszcze więcej osób.

Najwięcej bezrobotnych w powiecie iławskim w 2020 roku odnotowano w maju. 2111 osób. Od tamtego czasu liczba pozostających bez pracy i zarejestrowanych w PUP Iława malała, niestety nowy rok przyniósł znów wzrost bezrobotnych.

Aktualnie bez pracy pozostaje 1847 osób z czego aż 617 w samej Iławie i 365 osób z tej liczby to kobiety.

Jednak trend wzrostu liczby bezrobotnych w pierwszym kwartale nie jest niczym niezwykłym i występuje zazwyczaj co roku. Jest szansa więc, że niebawem liczba bezrobotnych znów zacznie spadać.

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej bezrobotnych?

Powiatowy urząd pracy szczegółowo monitoruje sytuację na rynku pracy w całym powiecie, dzięki temu wiemy, że najwięcej bezrobotnych mamy w Iławie, a najmniej w Gminie Lubawa - zaledwie 62 osoby. Oto szczegółowe dane z gmin powiatu:

liczba bezrobotnych iława 012021

i

Autor: PUP Iława Dane PUP Iława za styczeń 2021

Przypomnijmy, że od niedawna iławskim Urzędem Pracy kieruje Agata Steiner-Dembińska, która do tej pory była zastępcą dyrektora. W rozmowie z naszym reporterem Wiesławem Raczkowskim, tak podsumowuje ostatni okres na rynku pracy:

- Jeśli chodzi o tarczę to przekazaliśmy już w minionym roku ponad 40 milionów złotych iławskim przedsiębiorcom. Oczywiście widać skutki pandemii na iławskim rynku pracy, ale patrząc na dane długofalowe, to wielkiego wzrostu bezrobotnych na szczęście nie było. Lokalnym przedsiębiorcom udało się utrzymać ilość miejsc pracy. W tym roku również można korzystać z programów tak zwanej tarczy i są dodatkowe instrumenty pomocy, jak na przykład prowadzony obecnie nabór wniosków dla małych i mikro przedsiębiorstw ze wsparcia branżowego i dotacji bezzwrotnej do 5 tysięcy złotych. Wnioski można składać do końca marca 2021.

Ze wsparcia najchętniej korzystają dwie branże

Najwięcej wniosków na wsparcie składanych jest w ostatnim czasie w branży budowlanej oraz w szeroko pojętym handlu. Z tym, że jak powiedziała nam dyrektor PUP, głównie pomoc finansowa dotyczy handlu przez internet, na który jest obecnie wielkie zapotrzebowanie, oczywiście przez ograniczenia ze sprzedażą związane z obostrzeniami.

liczba bezrobotnych iława 012021-b

i

Autor: PUP Iława Liczba bezrobotnych w Iławie znów wzrosła, ale tendencja bez większyk zmian Link: Kliknij by powiększyć
Posłuchaj całej rozmowy: Agata Steiner-Dembińska nowy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie
Sonda
Czy znasz kogoś, kto stracił pracę przez pandemię?
Zdaniem eksperta: Czy alkohol tuczy?