internet zakupy

i

Autor: pixabay.com

Kupujesz w sieci? Iławscy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi

2021-03-03 14:19

Sprytni oszuści wykorzystując obecny czas pandemii, zwiększonej ilości zakupów internetowych, chęci zaoszczędzenia oraz nasze roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.

Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie teraz siedząc w zaciszu domowym, tym bardziej w czasie pandemii. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonali się o tym mieszkańcy Susza, którzy chcieli kupić akumulatorową wiertarkę udarową, jednak nie otrzymali zakupionego towaru ani nie odzyskali pieniędzy. Pokrzywdzeni złożyli zawiadomienie o przestępstwie. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili sprawcę oszustwa, którym okazał się 35 – latek. Mężczyzna usłyszał już zarzut.

To jeden z wielu przykładów oszustw za pomocą Internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającegoZachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
  • Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Matura 2021. Maturzyści z Gdańska po próbnym egzaminie