gruzy

i

Autor: zdjęcie archiwalne

Kronika powojennego miasta. Poznaj lepiej historię Iławy [AUDIO]

2020-03-17 13:36

Lekarze i władze apelują o to by jak najmniej wychodzić z domów. To może być świetna okazja by poznać lepiej historię Iławy. Radny i pasjonat historii Michał Młotek przygotował właśnie kolejny podcast.

Kronika powojennego miasta to cykl audycji internetowych, które przygotowuje Michał Młotek, iławski radny, ale i pasjonat lokalnej historii. W nowym odcinku opowiada o tym jak po II Wojnie Światowej złupiono Iławę.

Wiktor Abramowicz Zalgaller, młody żołnierz Armii Czerwonej, niedługo po przejściu frontu pojawił się w Iławie - pisze Michał.  - Chwile spędzone w mieście wykorzystał na to, co wszyscy w tamtym czasie - przechadzał się po sklepach i mieszkaniach i brał, co wpadło mu w ręce. Z jednego ze sklepów odzieżowych wyniósł garnitur i kilka sukienek. Zapakował je i wysłał do rodziny. Wojnę przeżył, powrócił na studia. W 1951 roku uzyskał tytuł doktora, a następnie profesora nauk fizycznych i matematycznych. Swoje wspomnienia z czasów wojny opisał w książce "Wojenny byt". Ich fragment usłyszycie w kolejnym odcinku podcastu "Kronika zaginionego miasta", który zatytułowałem "Grabież".

Tu możesz posłuchać audycji Michała Młotka.

A tutaj znajdziecie pozostałe odcinki.

https://www.facebook.com/pg/michal.mlotek.ilawa/videos/?ref=page_internal