koty

i

Autor: djk Koty Nomi i Mu naszego redakcyjnego kolegi Dawida :)

Koty to naturalny lek na depresję i nie tylko. Rozmowa z Justyną Kowalewską z Iławy

2021-02-17 13:32

To prawda, że koty chadzają swoimi ścieżkami, są większymi indywidualistami od psów za to mają wiele innych zalet, o których w ich dniu - Światowym Dniu Kota, który przypada 17 lutego - warto przypomnieć.

Justyna Kowalewska dokarmia koty wolno-żyjące w Iławie, współtworzy dom tymczasowy Futrzak dla kotów i pośredniczy w adopcjach oraz współpracuje z iławskim schroniskiem dla zwierząt. Tak opowiada o początku jej miłości do puchatych, ciepłych kulek:

- Od dzieciństwa w moim domu zawsze były zwierzęta, rodzice tolerowali moją gromadkę przeróżnych, a były to pies, szynszyla, chomik, żółw, wreszcie 20 lat temu pojawiła się kotka. Fifi została przygarnięta z lecznicy dla zwierząt i tak się zaczęło - wspomina Justyna.

Największe zalety kotów

Przez kilkanaście lat Justyna opiekowała się niezliczoną gromadką kotów w różnym wieku, z różnymi przypadłościami i o różnych charakterach, mając te doświadczenie zdania nie zmieniła i nadal poleca koty wszystkim i to najlepiej parami!

- Koty obniżają ciśnienie krwi, poprawiają nastrój, a nawet przyspieszają gojenie się złamań! Jednym słowem są lekarstwem i fizycznym i mentalnym dla ludzi. Na dodatek dwa koty są lepsze niż jeden! Razem się bawią, zajmują sobą, pielęgnują, śpią. W przypadku pojedynczych kotów często słyszymy, że koty zaczepiają lub atakują domowników. Tak naprawdę, to źle przez nas odczytywane sygnały. Kot w ten sposób mówi - zajmij się mną, pogłaszcz, porozmawiaj, pobaw. Dlatego adopcja dwóch kotów ten problem między innymi rozwiązuje, bo kot ma towarzysza, z którym zwyczajnie może się dogadać w swoim języku - mówi Justyna Kowalewska.

Chcecie posłuchać więcej o dotychczasowych doświadczeniach Justyny z kotami i ludźmi oraz o historii kota Stasia, która być może zakończy się happy endem? Posłuchajcie specjalnego podcastu i rozmowy Justyny z Wieśkiem Raczkowskim:

Posłuchaj Więcej: Z okazji Światowego Dnia Kota rozmowa z Justyną Kowalewską z Iławy - O kotach, adopcjach, pasji i miłości do tych zwierząt

Dzień Kota 2021 - jaka rasa kota pasuje do ciebie najbardziej? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Która z poniżej wymienionych cech najbardziej Cię opisuje?
Herbaciarnia w której mieszkają koty