Konne zawody w Biskupcu

Autor: Kamila Tworkowska

Konne zawody w Biskupcu. Grand Prix dla Łotysza

2023-07-17 13:09

Łącznie 41 par wystartowało w konkursie Grand Prix zaliczanym do światowego rankingu. Wielkie święto miłośników konnych zawodów trwało od czwartku do niedzieli (13-16 lipca).

O czwartkowych (13 lipca) zawodach konnych w Biskupcu pisaliśmy wcześniej.

W piątek wygrał Kamil Grzelczyk

Pierwszy konkurs Big Tour, o puchar firmy Gillmet, zebrał na starcie 56 par. Obie fazy parkuru o wysokości 140 cm bezbłędnie udało się pokonać 17 z nich, a w czołówce było bardzo ciasno – pierwszą trójkę dzieliło zaledwie 0,25 sekundy. Ostatecznie zwyciężył Kamil Grzelczyk na koniu Senior. To pierwsze międzynarodowe zwycięstwo na tym poziomie tego 10-letniego wałacha, którego wyhodował tata zawodnika – Sławomir Grzelczyk. Miejsce drugie zajęła zwycięska para dwóch konkursów zaliczanych do światowego rankingu zeszłorocznej edycji CSI Biskupiec – Marek Lewicki i klacz La Pezi, a Top 3 zamknął będący ostatnio w bardzo dobrej formie Martin Rozynek na ogierze Kamir Red Wine.

Zacięta rywalizacja towarzyszyła konkursowi Medium Tour. Wystartowało 78 par, a najlepszy okazał się Jacek Zagor na 7-letniej klaczy Annabelle. Tuż za nim, ze stratą 0,75 sekundy, znalazł się reprezentant Litwy Kristupas Petraitis na koniu Baironas, a miejsce trzecie zajęła Agnieszka Olszewska dosiadająca konia Jason VDL.

Konkurs dla koni pięcio- i sześcioletnich zakończył się triumfem pary Jacek Zagor i Samsel Lazar. Miejsce drugie zajął Litwin Matas Petraitis na wałachu Mojo, a trzecie Maksymilian Wechta na Next One.

Julia Parda na wałachu Cheyenne wygrała konkurs Small Tour, o puchar KJ Lotar Biskupiec. Drugie miejsce należało do Marka Wacławika na Comme Si, a trzecie do Macieja Kostrzewskiego na klaczy Calabria Hippica.

W Elite Tour, o puchar portalu TylkoSkoki.pl, triumfowała Zuzanna Niziołek na klaczy Marika. Druga była Maria Gonciarek na klaczy Laskana, a trzecia Paulina Pierzyńska na wałachu Granit.

Neretnieks mistrzem szybkości

W konkursie Speed Masters na CSI2* Biskupiec najlepszy był dzisiaj Łotysz – Kristaps Neretnieks.

Zaliczany do światowego rankingu konkurs Speed Masters, o puchar ośrodka Trzy Podkowy, zebrał dziś na starcie 57 par. Parkur o wysokości 145 cm bez punktów karnych pokonała najlepsza dwunastka, a zdecydowanym „mistrzem szybkości” był reprezentant Łotwy i olimpijczyk z Tokio – Kristaps Neretnieks na 9-letnim ogierze Jupiter.

- Parkur był prawdziwym wyzwaniem szybkości, z wieloma zakrętami i miejscami, gdzie można było „ugrać” trochę czasu. Tego konia dosiadam od niedawna i myślę, że zaczynamy się coraz lepiej rozumieć. Jest naturalnie bardzo szybki, więc nie musiałem zbyt wiele planować, tylko utrzymywać dobre tempo i równą jazdę do przodu – udało się wygrać, więc jestem bardzo zadowolony. Chciałbym podziękować organizatorom za przygotowanie takiej dobrej imprezy, to świetne zawody. Jutro przed nami kolejny dzień i nowe wyzwanie – konkurs Grand Prix – mówił zawodnik.

Miejsce drugie zajął Tomasz Miśkiewicz na klaczy Stakkato Lazar, a trzecie wczorajszy triumfator – Kamil Grzelczyk na wałachu Senior.

W Medium Tour, o puchar De Heus, bezkonkurencyjny był Jacek Zagor, który zajął miejsce pierwsze na OK Lazar i drugie na Annabelle. Top 3 zamknął Maciej Kostrzewski na Missouri Hippica.

W konkursie Youngster Tour Final dla koni pięcio- i sześcioletnich, o puchar Cargill, triumfował Litwin Matas Petraitis na Mojo. Tuż za nim znalazł się Grzegorz Nowak na klaczy Kaskada, a trzeci był Maciej Kostrzewski na koniu Demokrata Hippica Z.

Finał Small Tour, o puchar Styropian Plus, wygrała Julia Parda na Cheyenne. Drugie miejsce zajął Maciej Kostrzewski na klaczy Calabria Hippica, a trzecie Marek Wacławik na Comme Si.

W Elite Tour, o puchar Sklepu Stajnia, najlepsza była Amelia Klimaszewska na Cote d’Or. Na miejscu drugim uplasowała się Maria Cimoszko-Zauliczna na Voucher DK Z, a na trzecim Lena Gabriel na I-Black Widow.

Grand Prix dla reprezentanta Łotwy

Łącznie 41 par wystartowało w konkursie Grand Prix, o puchar firmy Linodrób, zaliczanym do światowego rankingu. Parkur podstawowy o wysokości 145 cm, składający się z 13 przeszkód bezbłędnie pokonała szczęśliwa trzynastka reprezentująca 4 państwa, a w finałowym barażu walka była bardzo zacięta. Podobnie jak poprzedniego dnia, najlepszy przejazd należał do Łotysza – olimpijczyka z Tokio – Kristapsa Neretnieksa na 9-letnim ogierze Jupiter.

- Fantastycznie jest wygrywać, a dwa dni pod rząd – to świetne uczucie. Dziś w parkurze podstawowym moim wyzwaniem było to, aby trochę uspokoić i zwolnić mojego konia, aby jechać dokładnie. Jest naturalnie bardzo szybki, więc w rozgrywce było już dużo łatwiej! Było tu wielu dobrych zawodników, którzy potrafią jeździć bardzo szybko – dziś miałem szczęście i byłem od nich niewiele lepszy. To naprawdę świetne zawody, na pewno będę tutaj wracał – mówił zwycięzca.

Historia lubi się powtarzać – także w zeszłym roku oba konkursy zaliczane do światowego rankingu wygrała jedna para. Dziś to właśnie oni musieli zadowolić się miejscem drugim – Marek Lewicki i 10-letnia La Pezi. Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Miśkiewicz dosiadający klaczy Stakkato Lazar.

Konkurs Medium Tour Final, o puchar wójta gminy Biskupiec, wygrał Litwin Kristupas Petraitis na koniu Baironas. Miejsce drugie zajęła Anna Stasiak na klaczy Con Cordia, a trzecie Aleksandra Wypchło na Girl RV.

Maria Gonciarek na klaczy Laskana triumfowała w finale Elite Tour, o puchar Euro Trans-Sped Kwidzyn. Na drugim miejscu uplasowała się Paulina Pierzyńska na koniu Granit, a trzecia była Emilia Krześlak na Golden II.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl