edukacja najmłodszych

Iławska policja w przedszkolu Zielona Żyrafa

2023-10-13 9:14

„To dzieci są prawdziwymi obserwatorami tego świata” – Mian Mian - takie słowa przyświecały spotkaniu dzieci z przedszkola „Zielona Żyrafa”. Tym razem o kulisach pracy funkcjonariuszy opowiadał Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie kom. Robert Mazurowski wspólnie z asp. szt. Joanną Kwiatkowską.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Iławie tym razem odwiedzili dzieci z przedszkola „Zielona Żyrafa”. Ci mali obserwatorzy pod okiem Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie kom. Roberta Mazurowskiego oraz asp. szt. Joanny Kwiatkowskiej poznawały kulisy wykonywania zawodu policjanta. Dzieci na samym początku wspólnie z policjantami przypomniały sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Następnie dowiedziały się, że tak jak w przedszkolu jest regulamin, tak samo w komendzie policji jest „Plan ochrony obiektu”. I każda osoba wchodząca na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie, w pierwszej kolejności musi okazać dokument tożsamości w punkcie obsługi interesanta mówiąc jednocześnie jaki jest powód wizyty w jednostce. Funkcjonariusze dodali czym na co dzień zajmuje się oficer dyżurny oraz jego zastępca, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Opowiedzieli również o tym, jakie zadania w codziennej służbie mają funkcjonariusze prewencji czy ruchu drogowego. Informując jednocześnie dlaczego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki.

Dzieciom  została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną, aby choć przez chwilę poczuć się funkcjonariuszem zabezpieczającym imprezę masową.

Komisarz Robert Mazurowski wytłumaczył przedszkolakom dlaczego dzielnicowego nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu” i czym na co dzień się zajmuje. Dodając, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami.

Następnie uczestnicy spotkania dowiedzieli się po co policjantom  czworonożni funkcjonariusze. Asp. szt. Joanna Kwiatkowska wytłumaczyła im dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole dodając, że w policji pracują również konie. Funkcjonariusze  opowiedzieli również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery. Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć.

Quiz z polskich miast! Rozpoznaj je po fragmentach herbów!

Pytanie 1 z 10
Jakiego miasta jest to herb?
Herb Grójca