Iławska młodzież z wielkim sercem do pomagania w ramach Młodzieżowego Inkubatora Inicjatyw Społecznych

2021-01-11 8:00

W ramach utworzonego miniinkubatora inicjatyw społecznych, młodzież z iławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Iławy przekazali sprzęt sportowy i inne rzeczy dla organizacji z terenu powiatu Iławskiego.

W ramach zadania publicznego Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego pt. „Wiemy, jak pomagać – Iławski Młodzieżowy Inkubator Inicjatyw Społecznych” utworzony został miniinkubator inicjatyw społecznych, w którym uczestniczyła młodzież z iławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, udzielająca się w Samorządach Uczniowskich i Szkolnych Wolontariatach a także podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejsko-Gminny w Iławie.

W działania miniinkubatora zaangażowały się również organizacje pozarządowe m.in.: Stowarzyszenie Przyjazne Dzieciom, którego przedstawicielem była pani Małgorzata Ilkiewicz oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – z reprezentantem, panem Marianem Wilkowskim.

Partnerzy wspierali młodzież w realizacji działań, monitorowali postępy i służyli własnym doświadczeniem i kompetencjami, tworząc jednocześnie sieć wymiany wiedzy i przepływ umiejętności.

W trakcie funkcjonowania Inkubatora młodzież odbywała regularne spotkania, podczas których przedstawiane były pomysły na inicjatywy społeczne. Następnie pomysły te poddawane były dyskusji i głosowaniu. Ostatecznie wybrano trzy najlepsze inicjatywy ułatwiające funkcjonowanie trzem grupom społecznym:

  1. Najmłodszym obywatelom, tj. dzieciom w wieku do 12 roku życia oraz ich opiekunom.
  2. Najstarszym obywatelom, tj. seniorom, osom w wieku emerytalnym a także osom chorym, będącym na rencie.
  3. Osobom z niepełnosprawnościami.

Efektem realizacji oferty były materialne produkty oraz usługi wykonane na rzecz uczestników zadania.

Pomoc dla Kisielic

W ramach pomocy najmłodszym obywatelom zakupiono i przekazano Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Kisielicach zestaw sprzętów sportowych i książek oraz udzielono wsparcia opiekunom pracującym w placówce poprzez zapewnienie im możliwości wzięcia udziału w seminariach wspierających.

Pomoc dla seniorów

W sferze działań dla najstarszych obywateli przygotowano i przekazano paczki świąteczne podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Iławie, które zawierały maseczki wielorazowego użytku, kubki, kartki świąteczne, kalendarze na nadchodzący rok oraz słodycze.

Pomoc niepełnosprawnym i kolejne serce na nakrętki

W zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami zakupiono pojemnik w kształcie serca do zbierania nakrętek przez mieszkańców Iławy i postawiono go na terenie miasta oraz zainwestowano w promocję tej inwestycji. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek zostaną przeznaczone na sfinansowanie leczenia oraz rehabilitację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Serce stanęło już na terenie SP1, o czym informuje iławska "Czerwona Szkoła"

Powołanie Młodzieżowego Inkubatora Inicjatyw Społecznych otworzyło młodzież na środowisko lokalne, na konieczność analizowania i reagowania na problemy oraz potrzeby innych osób. Dało im także możliwości twórczego i aktywnego uczestnictwa w pokonywaniu trudności, przyczyniania się do zmiany społecznej wywołanej ich inicjatywą. Pozwoliło to młodym ludziom dostrzec, jak wiele zależy od nich, od ich pomysłów, zaangażowania, dobrej woli i przedsiębiorczości.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Łatwo nie będzie, średnia to tylko 6/10!

Pytanie 1 z 10
W ilu filmach w rolę Batmana wcielił się Michael Keaton?
Zakaz lepienia bałwanów. Dlaczego białoruska milicja walczy z bałwanami? Komentarz Adama Federa [WIDEO] .