szpital

i

Autor: Starostwo Iławskie Iławski starosta taka przyłączył się do promwoania akcji i zbadał PSA.

Zdrowie

Iławianinie zbadaj swoje jądra i prostatę. Ruszyła akcja Movember

2023-11-20 9:43

Celem tej kampanii jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. W listopadzie w iławskim szpitalu będzie można znacznie taniej wykonać badanie PSA. Czyli skuteczny test z krwi pozwalający wykryć raka prostaty we wczesnej fazie.

W sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Iławie odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone profilaktyce raka prostaty i jąder u mężczyzn z okazji międzynarodowej akcji Movember. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli różnych służb, a także specjalistów medycznych oraz lokalne media.

- Akcja Movember narodziła się w Australii w 1999 roku i od tego czasu rozprzestrzeniła się na cały świat. Nazwa "Movember" to połączenie słów "moustache" (wąsy) i "November" (listopad) i symbolizuje ideę akcji - mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy i przez cały listopad rozmawiają o męskim zdrowiu - mówi urolog dr Michał Bielski z iławskiego szpitala. - Celem tej kampanii jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem raka prostaty i jąder.

Jednym z głównych punktów programu było przeprowadzenie u zgromadzonych panów badań PSA - skutecznego testu z krwi pozwalającego wykryć raka prostaty we wczesnej fazie.- Statystyki dotyczące raka prostaty i jąder są zatrważające - mówi kierownik Laboratorium Analitycznego Andrzej Fedus. - Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat i aż 80% mężczyzn po 80 roku życia może zachorować na raka prostaty. To dlatego badania profilaktyczne oraz wczesne wykrywanie nowotworów są tak ważne.

Warto podkreślić, że do końca listopada w Laboratorium Analitycznym szpitala dostępne jest badanie PSA w promocyjnej cenie 18 zł. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie.

Mówmy o tych kwestiach, otwierajmy rozmowy i dbajmy o zdrowie męskie. Każda akcja, każde badanie może uratować życie - podsumowuje dr Michał Bielski.

movember

i

Autor: Starostwo Iławskie
Iga Świątek mistrzynią WTA Finals | Super Tenis

Quiz. Rozpoznasz polską aktorkę po zdjęciu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 11
Kto jest na zdjęciu?
Joanna Jabłczyńska