tężnia lubawa

i

Autor: UM Lubawa Tak ma wyglądać tężnia w Lubawie

Iławianie wybierają projekty do Budżetu Obywatelskiego, a w Lubawie już wybrali!

2022-09-22 10:14

Zakończyła się procedura wyboru projektu do realizacji w ramach Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski, z których jeden nie spełniał warunków formalnych, w związku z tym laureat „wybrał się sam”

Przyjęty do realizacji projekt zakłada budowę tężni solankowej na terenie Łazienek Lubawskich.

Tężnia jest to drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Nad nimi montowane są koryta opadowe, z których po rdzeniu spływa do umieszczonego na dole konstrukcji zbiornika pozostająca w ciągłym obiegu solanka. Wokół tężni powstaje aerozol bogaty w sole, który ma właściwości lecznicze oraz relaksacyjne. Orzeźwia w upalne dni oraz pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz osoby borykające się z różnymi schorzeniami, m.in. nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem zatok i alergiami. Czasami tężnie są nazywane „naturalnymi inhalatorami”.

Zadanie polega na zakupie, transporcie i montażu urządzenia. Zostało pozytywnie zaopiniowane przez Zespół Konsultacyjny Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego i z racji braku „konkurencyjnych” wniosków przyjęte do realizacji w 2023 roku. Wartość projektu została oszacowana na 200 tys. złotych.

QUIZ. NAJNOWSZY quiz o brytyjskiej rodzinie królewskiej! Ile wiesz o Elżbiecie II, Meghan czy Kate?

Pytanie 1 z 10
Ile diamentów znajduje się w koronie, która leżała na trumnie królowej?
Fatalny romans legendy TVP. Historia z Koprem

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl