sztafeta

i

Autor: eka

PODCAST

Iława: Pracownicy i przyjaciele Zakładu Karnego biegli wokół najdłuższego jeziora w Polsce. Posłuchaj wywiadu! Zobacz zdjęcia!

2023-06-23 13:49

Trzy miesiące przygotowań i kilka godzin biegu oraz jazdy rowerami. W jubileuszowej, bo dziesiątej sztafecie wokół Jezioraka wzięła udział rekordowa liczba uczestników.

Uczestnikami byli przedstawiciele wielu grup: dzieci i dorośli, biegacze i cykliści, krótko- i długodystansowcy. A wszystko to w przepięknej scenerii Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce i z okazji 74 rocznicy utworzenia jednostki penitencjarnej w Iławie.

Świętowali w pocie i radości

W niedzielę 19 czerwca 2023 roku z okazji jubileuszu 74 rocznicy utworzenia w Iławie jednostki penitencjarnej, pod patronatem dyrektora Zakładu Karnego w Iławie kpt. Gawła Gałdzińskiego, wystartowała X Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka. Na ten dzień prognozy zapowiadały opady deszczu i burze, ale to uczestnicy poszli jak burza! O godzinie dziewiątej 104 osoby, czyli 46 biegaczy i 58 rowerzystów, rozpoczęło zmagania z 67,5-kilometrową trasą i temperaturą wahającą się 19-26°C. Na starcie sztafety władze Iławy reprezentował burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Każdy przebiegł tyle, ile mógł

Sztafeta wystartowała spod bramy zakładu karnego, ulicami 1-go Maja, Sobieskiego, Niepodległości, Dąbrowskiego, Lipowy Dwór, przez miejscowości Szałkowo, Makowo, Sąpy, Urowo, Boreczno, Śliwa, Rąbity, Dobrzyki, Jerzwałd, Siemiany do Iławy. Ulicą Sienkiewicza sztafeta dotarła do mety usytuowanej przy wiacie restauracji Stary Tartak. Każdy z biegaczy wybrał dla siebie dystans stosowny do swoich możliwości, od 5,5 do 21,5 kilometra.

Jednorazowo najdłuższe dystanse pokonali Tomasz Klinicki (21,5 km w 01:31.50), Piotr Muc (20 km w 01:29.41) i Krzysztof Otremba (20 km w 1:55). Wśród kobiet najdłuższy dystans pokonała Sylwia Połeć (11,5 km w 00:53.28), Marzena Jaskóła i Marta Szczypińska oraz Joanna Michałowska, Bożena Lulińska, Barbara Stępniak i Wiesława Trzciałkowska (8,5 km). Dziesięcioro najmłodszych biegaczy pokonało dystans co najmniej 2 x 1 kilometr. Biegaczy do miejsc zmian sztafety dowoził wynajęty autobus. Uczestnikom było bardzo miło słyszeć doping mieszkańców miejscowości, przez które przebiegała sztafeta. Doping wspierany był przez pilotów-rowerzystów i „Piosenkę sztafety”, którą wykonywał zespół „Daro i Arczi”.

Służby mundurowe w jednym rzędzie

W jubileuszu iławskiej jednostki penitencjarnej na sportowo uczestniczyli byli i obecnymi funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej z Iławy, a także z Grudziądza i z policji z Olsztyna oraz zaproszeni goście, by wspólnie podnosić sprawność fizyczną, promować aktywność fizyczną jako element zdrowego trybu życia i formy spędzania wolnego czasu, integrować się zawodowo, rodzinnie i społecznie, propagować walory turystyczne i krajobrazowe miasta Iławy, gminy Iława, powiatu iławskiego i Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce.

O godzinie 14:13 w słońcu i temperaturze 26°C, po pokonaniu 67,5 km w rekordowym czasie 5 h 13 minut ze średnią prędkością 12,93 km/h, w tempie 4:38 minut na kilometr osiągnięto cel sztafety. Jako pierwszy metę pokonał Tomasz Klinicki, zbierając oklaski i otwierając tym samym ceremonię wręczania pamiątkowych medali. Wkrótce na mecie zaczęli pojawiać się rowerzyści-piloci i kolejni biegacze, którzy w sumie przebiegli dystans 377 km. Przepiękne, okolicznościowe medale wręczyli burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, zastępca wójta gminy Iława Andrzej Brach i dyrektor zakładu karnego kpt. Gaweł Gałdziński, który chwilę wcześniej na rowerze pokonał całą linię brzegową Jezioraka.

Mistrzowie otrzymali statuetki

Następnie uczestnicy sztafety zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Jezioraka, otrzymali upominki, a ci, którzy brali w przeszłości udział w sztafecie zostali wyróżnieni dyplomami. Najmłodsze i najwytrwalsze dzieci otrzymały upominki.Z okazji jubileuszowej X sztafety statuetki otrzymali:

„Mistrzowie Uczestnictwa” - za uczestnictwo we wszystkich „Iławskich Sztafetach Biegowych wokół Jezioraka – 72 km” Brzozowski Michał, Otremba Krzysztof, Połeć Robert, Trzciałkowski Jerzy i Zakreta Krzysztof.

„Małoletni Mistrz” - Połeć Robert junior - za przebiegniecie w sumie 26 km

„Mistrzynie Sztafety” - Michałowska Joanna - za przebiegniecie w sumie 23 km, Cichocka Anna - za przebiegnięcie w sumie 15 km, Połeć Sylwia - za przebiegniecie w sumie 37 km, Brzozowska Anna - za przebiegnięcie w sumie 27 km i Trzciałkowska Wiesława - za przebiegnięcie w sumie 54 km.

„Mistrzowie Sztafety” - Połeć Robert - za przebiegnięcie w sumie 108 km, Klinicki Tomasz - za przebiegniecie w sumie 126 km, Olszewski Jarosław - za przebiegniecie w sumie 120 km, Gabiec Jacek – za przebiegniecie w sumie 129 km i Otremba Krzysztof - za przebiegnięcie w sumie 245 km.

„Wieloletni Przyjaciele” - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zakładu Karnego w Iławie, przewodniczący Jasik Edward, Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji – dyrektor Żmudziński Wojciech, Urząd Miasta Iława – burmistrz Kopaczewski Dawid, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie - przewodniczący Trzciałkowski Jerzy i Zakład Karny w Iławie – dyrektor kpt. Gałdziński Gaweł.

Posłuchaj:

10. Sztafeta Biegowa Wokół Jezioraka

Przy owacji zgromadzonych z rąk dyrektora Zakładu Karnego w Iławie kapitana Gawła Gałdzińskiego podziękowanie za organizację z pełnym zaangażowaniem X Iławskich Sztafet Biegowych wokół Jezioraka, w oczekiwaniu na kolejne, statuetkę otrzymał pomysłodawca i organizator Krzysztof Zakreta.

Następnie uczestnicy oddali się wzajemnym gratulacjom, konsumpcji przepysznej grochówki i kiełbasek z grilla, wywiadom dla Radia Eska Iława, miłym wspomnieniom i planom na sportową przyszłość.

Dzięki staraniom organizatorów, pomocy dyrekcji Zakładu Karnego i wsparciu sponsorów uczestnicy skupili się tylko na uciekających kilometrach i urokach trasy wiodącej Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, cała reszta była gratis. Wszystkim organizatorzy bardzo serdecznie dziękują.

- Daliśmy radę! Przegoniliśmy i deszcz i burzę! Biliśmy rekordy! Łatwo nie było, ale pogoda sprzyjała, cała ekipa sprzyjała, wszystko sprzyjało. Bo jak nie my, to kto? Bo jak nie my to nikt! - mówi Krzysztof Zakreta.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

20. Bieg Jakubowy w Olsztynie

QUIZ. Jak dobrze znasz ojców z seriali? Czyim ojcem jest bohater ze zdjęcia?

Pytanie 1 z 14
Zacznijmy od najlepszego taty roku M jak miłość. Czyim ojcem jest ten przystojniak?
Marcin z M jak miłość spełnił swoje największe marzenie! Mikołaj Roznerski osiągnął TO z nową partnerką - ZDJĘCIA