GDDKiA montuje kolejne tablice STOP Zły kierunek również pod Ostródą

2022-09-22 14:10

Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

Ankieta cieszyła się dużym zainteresowaniem - GDDKiA otrzymało 2187 odpowiedzi.

Wśród uczestników ankiety 70 proc. to osoby w wieku 25-50 lat, a 97 proc. z tej grupy poprawnie odpowiedziała na pytanie o znaczenie tablicy STOP Zły kierunek. 80 proc. respondentów stanowili mężczyźni

58 proc. respondentów ma prawo jazdy dłużej niż 10 lat, a 73 proc. to kierowcy pojazdów osobowych.

W ankiecie pytaliśmy się, czy widzieli Państwo już tablicę STOP Zły kierunek przy drodze szybkiego ruchu w Polsce i 80 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Cieszy nas bardzo dobra rozpoznawalność znaczenia nowej tablicy w całej grupie ankietowanych - donosi Generalna Dyrekcja.

97 proc. uczestników ankiety zaznaczyło poprawną odpowiedź, czyli „Wjeżdżasz pod prąd - zatrzymaj się i natychmiast zawróć”. Z kolei 99 proc. badanych odpowiedziało, że nie zdarzyło się im wjechać pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

Większość respondentów, dokładnie 85 proc., odpowiedziała też, że nowe tablice są potrzebne. 

Tablic Stop Zły kierunek będzie jeszcze więcej!

W ubiegłym roku pilotażowo postawiono pierwszych 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl.  

Wiosną tego roku wystartował montaż kolejnych 111 tablic i jednocześnie wskazano nowe lokalizacje, gdzie powinny się one pojawić.  

Tablice ustawiono między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP-ów:  

 • S1 - Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,  
 • S2 - Patriotów w Warszawie,  
 • S3 - Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,  
 • S5 - Czerniejewo,  
 • S6 - Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,  
 • S7 - Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,  
 • S8 - Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,  
 • S10 - Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,  
 • S11 - Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,  
 • S12 - MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,  
 • S17 - MOP Niwa Babicka i Sarny,  
 • S19 - Kock Południe i Kock Północ,  
 • S52 - Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska  
 • S74 - Kielce Zachód. 

W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych 429 tablic STOP Zły kierunek. Ich liczba jeszcze wzrośnie, tylko do końca września o kolejne 33 tablice. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje - pisze GDDKiA.

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym - dla innych, jak i samych siebie. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
O krok od tragedii w Gdyni. Dziewczynka na hulajnodze niemal wjechała pod koła samochodu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!