Ewakuacja mieszkańców. Niewybuchy między blokami przy 1-go Maja w Iławie [WIDEO]

2021-02-24 11:05

Policjanci z Iławy zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów pochodzących najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Zostały one znalezione podczas prac ziemnych na jednym z iławskich osiedli. Niewybuchy zabrali saperzy z JW z Lidzbarka Warmińskiego. Niebezpieczne znalezisko zostanie zneutralizowane na poligonie.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany, iż podczas prac ziemnych na jednej z iławskich osiedli przy ul. 1 go Maja został znaleziony przedmiot przypominający swym wyglądem niewybuch.

Na miejsce przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy oświadczyli, że są to granaty moździerzowe z zapalnikami kal. 81 mm. Przedmioty te najprawdopodobniej pochodzą z czasów II wojny światowej.

Do czasu zabrania przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego pocisków pilnowali policjanci oraz strażacy. Ze względu na to, że zostały one ujawnione w okolicach bloków mieszkalnych został powołany sztab kryzysowy, który zadecydował, że na czas wydobycia granatów przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego, budynki będą nieczynne.

Ewakuowano mieszkańców z 57 mieszkań. 5 pocisków w najbliższym czasie zostanie zneutralizowanych na poligonie.

Policja przypomina

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństw.

QUIZ. Ewa Bem kończy 70 lat. Dopasujesz tytuły jej piosenek do tekstów?

Pytanie 1 z 10
Z jakiej piosenki Ewy Bem pochodzi tekst: "Tyle go masz, w twoim głosie myślach twych i w uśmiechu. Tyle go masz, że otworzyć mogłabyś sklep"?
Niewybuchy na iławskim osiedlu. Ewakuowano 57 rodzin