Dzieci z rodzin zastępczych proszą o prezenty

i

Autor: Stowarzyszenie INSTYTUT POTENCJAŁU Dzieci z rodzin zastępczych proszą o prezenty. Agenci Świętego Mikołaja poszukiwani!

Dzieci z rodzin zastępczych proszą o prezenty. Agenci Świętego Mikołaja poszukiwani!

2022-11-07 13:20

Buty do grania w piłkę, pościel w pieski, dresy czy klocki. To marzenia, które dzieci zapisały w listach do Świętego Mikołaja. W akcji Kryptonim Prezent bierze udział 169 dzieci w wieku od 3 tygodni do 21 lat wychowujących się w pieczy zastępczej, również z warmińsko-mazurskiego.

Kryptonim Prezent to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie Instytut Potencjału. Organizacja powstała z potrzeby działania i niezgody na otaczającą nas rzeczywistość.

Wierzymy, że każde dziecko, niezależnie od pochodzenia, środowiska, w którym dorasta, zasobów finansowych jego rodziny zasługuje na szansę, wsparcie i równy start. Wiemy, że indywidualne podejście sprzyja budowaniu relacji, pewności siebie i motywuje do podejmowania wyzwań – a to wyznacza kierunek rozwoju – mówi Sandra Szewczyk, Prezes Zarządu Instytutu Potencjału. - Budujemy na przekonaniu, że w każdym z nas tkwi potencjał. Dlatego nasze działania skupiamy na dostrzeganiu i pielęgnowaniu potencjału w dzieciach, ich opiekunach, a także w nas samych – wolontariuszach – dodaje organizatorka.

Obecnie Instytut Potencjału realizuje projekt o nazwie Kryptonim Prezent – odebraliśmy listy do Mikołaja od dzieci przebywających w pieczy zastępczej – opowiada Roksana Musiał-Żuchowska, Wiceprezes Zarządu. - Zdecydowaliśmy się dać radość tym dzieciom i nastolatkom, ponieważ rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka są mniej zauważalne, a są bardzo ważne.

- Na koniec 2021r. w pieczy zastępczej przebywało 72,3 tys. dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej. Z roku na rok liczba dzieci przebywających w pieczy zastępczej niestety wzrasta - wspomina Sandra Szewczyk.

- Nasza akcja to nie tylko dawanie prezentów, ale również jasny sygnał dla dzieci i młodzieży, że są zauważone i zasługują na wsparcie. Dając prezent przygotowany specjalnie dla nich, pomagamy we wzrastaniu w poczuciu własnej wartości i dajemy szansę na beztroskie bycie dzieckiem – opowiada Marta Podgórska, Wiceprezes Instytutu Potencjału. - Myślę, że każdy z nas może stać się takim Agentem Mikołaja i poczuć magię świąt. Maksymalny koszt jednego prezentu to 200 zł – dodaje.

Magazyn listów jest otwarty od 17 października - List można wybrać samemu, ze znajomymi, współpracownikami czy z rodziną i wspólnie przygotować prezent dla konkretnego dziecka lub kilku dzieci – zachęca Honorata Lach, członkini Instytutu Potencjału i jedna z organizatorek akcji.

Kryptonim Prezent to również idealne miejsce do współpracy i czynienia dobra w społeczności szkolnej. Do naszej grupy Agentów dołączyły już szkoły z różnych krańców Polski, od pomorza do okolic Zakopanego – Gorąco zapraszamy do współpracy kolejne szkoły. Zakładając, że klasa to przeciętnie 28 osób - zrzutka to zaledwie 7,15 zł na osobę, a może wywołać tyle radości – zauważa.

Jeszcze 85 listów czeka w magazynie na swojego agenta lub agentów.

Jak zostać Agentem Świętego Mikołaja w akcji Kryptonim Prezent?

Wystarczy zaobserwować akcję na facebooku (Kryptonim Prezent), by nie przegapić aktualizacji.

Wejść na stronę www.kryptonimprezent.pl, zapoznać się z listami i ich autorami – samymi dziećmi, wybrać list i przygotować prezent.

Organizatorzy zapewniają, że jeden prezent ma wartość maksymalnie 200 zł. Można taki prezent przygotować samodzielnie lub ze znajomymi, można dołożyć jednocześnie dowolną kwotę na pakowanie alb słodycze i transport gotowych prezentów do dzieci lub wpłacić pieniądze na wybrany prezent z listu i czekać na zdjęcia z realizacji.

Dla kogo prezenty?

  • Wszystkie rodziny zostały zweryfikowane, jesteśmy z nimi w stałych kontakcie.
  • W akcji biorą udział dzieci z województwa warmińsko – mazurskiego, pomorskiego i jedna rodzina z Rzeszowa.
  • Dzieci są w przedziale wiekowym od 3 tygodni do 21 lat.
  • Część z dzieci zmaga się z różnego typu niepełnosprawnościami, które w różnych stopniach utrudniają im codzienne funkcjonowanie i są wyzwanie dla ich opiekunów.
  • Wszystkie niezbędne informacje o dzieciach znajdziecie w Magazynie Listów.

Quiz. Jedzenie na literę R

Pytanie 1 z 12
Rumsztyk tradycyjnie przygotowuje się z:
Tak wygląda rosyjski ośrodek nad Zegrzem. Przejęły go Lasy Państwowe

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!