DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

i

Autor: Unsplash - Lukasz Radziejewski DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

2022-01-08 15:24

We wtorek (4 stycznia) weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym. Dodatkowe pieniądze mają pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Kto może liczyć na wsparcie? Ile pieniędzy można otrzymać? Co trzeba zrobić, by skorzystać z dodatku osłonowego? Szczegóły poniżej.

Dodatek osłonowy to jeden z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Ze wsparcia skorzystać ma blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. 4 stycznia weszła ona w życie.

Dodatkowe pieniądze od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Kto otrzyma wsparcie?

Dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

Możesz dostać o 25% więcej

Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta RP, w sytuacji gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc. Wówczas jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 500 zł, gospodarstwo 2-3 osobowe 750 zł, gospodarstwo 2-5 osobowe 1062,50 zł, a gospodarstwo 6 i więcej osobowe 1437,50 zł.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny

Zasada złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

CZYTAJ TEŻ: Pracodawcy obniżają pensje Polakom przez Polski Ład! ZUS i PIP zapowiadają kontrole!

Dodatek osłonowy. Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Kiedy wypłaty? [TERMINY]

Aby otrzymać dodatek osłonowy, należy złożyć wniosek do 31 stycznia. Wówczas wypłata pieniędzy zostanie zrealizowana w 2022 roku w dwóch równych ratach – do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, nie muszą martwić się, że stracą pieniądze. Nadal będą mogli ubiegać się o wsparcie. Muszą jednak złożyć wniosek najpóźniej do 31 października 2022 roku. W tym przypadku wypłata 100 procent dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 roku. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Wniosek o dodatek osłonowy możesz pobrać >>TUTAJ<<

Niezbędne informacje na temat wsparcia znajdują się także na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wniosek o Dodatek Osłonowy przez ePUAP

Wnioski można składać do lokalnych Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej lub przez ePUAP. Tu jednak jest potrzebny podpis elektroniczny (Profil Zaufany, e-dowód lub moje ID).

Na chwilę obecną nie istnieje wniosek do wypełniania w wersji online. Wniosek należy pobrać z linku powyżej, uzupełnić i złożyć w formie zeskanowanych dokumentów klikając opcję "Pismo ogólne – wyślij pismo w dowolnej sprawie do urzędu". Następnie wybrać lokalny MOPS lub GOPS i postępować według instrukcji.