Do dzieci przyjechała policja. Wakacje w Iławie są bezpieczne?

2021-08-05 11:16

W szczególnym czasie pandemii koronawirusa trzeba uważać bardziej. Oprócz przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy wypoczynku nad wodą, należy stosować się do ograniczeń związanych z COVID-19. „Bezpieczne wakacje”– to hasło, pod którym odbywają się spotkania uczestników półkolonii z policjantami.

Spotkania połączone z wspólną zabawą to zawsze okazja do przypomnienia kilku podstawowych zasad, do których należy się stosować będąc na półkoloniach, odpoczywając u babci, czy wyjeżdżając na wycieczkę.

W tym szczególnym czasie pandemii koronawirusa funkcjonariusze przypomnieli uczestnikom spotkań, aby pamiętali, że obecnie w otwartej przestrzeni nie musimy zasłaniać ust i nosa jedynie pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego odstępu od innych. Maseczki są za to konieczne w przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Funkcjonariusze podkreślali, iż nad wodą kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych oraz zawsze stosujemy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim:

  • nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu i nie wchodzimy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
  • nie wskakujemy również do wody, gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem
  • nie wolno przebywać w wodzie, kiedy zakazuje ratownik i w czasie, gdy wywieszona jest flaga czerwona.

Policjanci uczulali również, że należy korzystać z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

Mundurowi wspólnie z dziećmi omówili zasady bezpiecznego przebywania w domu i poruszania się po drodze oraz w jej okolicy korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczne Dziecko”, które nie tylko  uatrakcyjniły spotkanie, ale też pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez uczestników spotkań informacji. Policjanci podkreślali też, że zarówno w domu czy na placu zabaw należy również  dbać o bezpieczeństwo wskazując jednocześnie, kto to jest osoba obca i co należy zrobić, kiedy ktoś taki będzie ich zaczepiać na podwórku.

Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie na temat unikania zagrożeń podczas odpoczynku wakacyjnego oraz wykazały się dużą wiedzą o sposobach reakcji w sytuacji, gdy one wystąpią.

Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?
Potrącenie rowerzystki na przejeździe – niebezpieczne zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu