bursztynowa komnata ksiazka

i

Autor: Wikipedia

Bursztynowa komnata. Czym była i czy jest w Iławie lub okolicy?

2021-11-15 9:04

Szukało jej wielu, nawet w Iławie i na Jezioraku. Chcecie poczuć się jak poszukiwacze zaginionego skarbu? Przyjdźcie do biblioteki na spotkanie!

Grób Izy z Pszczyny tonie w zniczach

Swego czasu emocje związane z komnatą i poszukiwaniem bursztynowego łupu podsycała książka o Panu Samochodziku. Krążyły legendy o skarbie na dnie (lub pod dnem) Jezioraka, w podziemiach czerwonego kościoła, czy na jednej z wysp na Jezioraku. No i oczywiście był też złoty pociąg...

Nowe światło w sprawie skarbu może rzucić książka Ireneusza Iwańskiego "Prawdziwa historia Bursztynowej Komnaty i Ericha Kocha".

Autorowi tej książki udało się dotrzeć do archiwalnych unikalnych materiałów związanych z Bursztynową Komnatą. Dają one przypuszczalne odpowiedzi na pewne istotne fakty, w tym rolę gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który skazany w Polsce w 1959 roku na karę śmierci, przeżył w celi czekając na wykonanie wyroku 27 lat i 8 miesięcy. Poznajemy też działania wokół poszukiwania skarbu Bursztynowej Komnaty polskich służb specjalnych: wywiadu, bezpieczeństwa oraz losy ich bezpośrednich wykonawców.

Już 18 listopada po raz kolejny w ramach Spotkań z Historią w iławskiej bibliotece. Porozmawiacie o Bursztynowej Komnacie, której tajemnice przybliży sam autor - Ireneusz Iwański. Na spotkanie zapraszamy do Czytelni Ogólnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Jagiellończyka 3 w Iławie na godzinę 18:00.

bursztynowa komnata ksiazka

i

Autor: mat organizatora

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia