Biegi ParkRun Mały Jeziorak Iława już od dwóch lat w mieście

2021-10-19 13:25

Już od dwóch lat, w każdą sobotę, wstają rano i biegają wokół Jezioraka. Krótkie biegi miejskie przyjęły się w Iławie i z każdą edycją przybywa kolejnych chętnych.

Tort, balony, pamiątkowe zdjęcia. To czekało na mecie 42 edycji ParkRun Mały Jeziorak Iława. Krótkie biegi miejskie na 5 kilometrów przyjęły się na stałe w Iławie. Jest niezmienna, oznaczona trasa, nawet tablica informacyjna przy amfiteatrze.

Do Iławy w ramach tzw. turystyki parkrunowej przyjeżdżają w zasadzie w każdy weekend nowi uczestnicy z całego kraju i są pod niemałym wrażeniem organizacji oraz przepięknej trasy z widokami nad Jeziorakiem.

- Biegamy, truchtamy, maszerujemy już dwa lata. Mamy rekordzistów Przemek Święcki jest z nami od samego początku, sporo osób przebiegło ponad 30 edycji. Jeśli chodzi o szybkość, to nadal nie jest pobity rekord z pierwszej edycji Adriana Przybyły 16:26. Czas nie jest najważniejszy, chodzi o pokonanie dystansu i nie ważne czy biegając czy np. chodząc z pomocą kijków - mówi Dariusz Szuman, koordynator iławskich biegów.

- W Polsce mamy ponad 80 lokalizacji, a na świecie już w 23 krajach ponad 2000 - mówi Grzegorz Tomaszewski, odpowiedzialny za uruchomienie m.in. iławskiej edycji biegów ParkRun. - Niedawno obchodziliśmy 17 lat odkąd istnieją te biegi, wszędzie są te same zasady, zawsze soboty i 5 kilometrów. Można je nawet przejść, czekamy na ostatniego, czyli wolontariusza zamykającego stawkę. To świetna okazja, by wyjść z domu i po prostu się przewietrzyć w miłym towarzystwie.

Biegi ParkRun 17 lat temu narodziły się w Londynie, potem lokalizacje rozsiały się po całym świecie. Kolejna, iławska edycja, tradycyjnie w sobotę zbiórka o 9:00 pod iławskim basenem. Więcej informacji znajdziecie na stronie głównej biegów.

Relacji z urodzinowej edycji ParkRun nasłuchujcie na 89FM w Magazynach Reporterów Eski Iława od 21:30. Przypominamy, że możecie słuchać lokalnego radia tradycyjnie, przez www lub aplikacje Radio Eska na smartfonach (wystarczy w opcjach wybrać miasto).

Jak pomóc bliskiej osobie z anoreksją?
Sonda
Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!