Agata Barwińska

i

Autor: Polski Związek Żeglarski

ŻEGLARSTWO

Agata Barwińska wywalczyła kwalifikację olimpijską dla Polski. Teraz żeglarka z Iławy powalczy o imienną przepustkę dla siebie

2023-08-19 20:10

Iławianka Agata Barwińska, żeglująca w barwach klubu SSW Mos Iława, wywalczyła 19 sierpnia 2023 r. kwalifikację olimpijską dla Polski. Mimo przeciwności losu przepustka do Paryża w klasie, w której pływa Agata, jest już zapewniona.

Agata Barwińska (SSW Mos Iława) wywalczyła dzisiaj na wodach Morza Północnego kwalifikację olimpijską dla Polski w żeglarskiej klasie ILCA 6. W mistrzostwach świata klas olimpijskich Polka uplasowała się na 18 miejscu. W Hadze polscy żeglarze wywalczyli w sumie cztery przepustki do Igrzysk w Paryżu.

- Wywalczona kwalifikacja do Igrzysk daje nam pewien spokój w przygotowaniach do najważniejszej imprezy. Teraz muszę skupić się na tym, aby wygrać wewnętrzną rywalizację o imienną nominację na Igrzyska Olimpijskie. W kraju mam silną konkurencję, bo Wiktoria Gołębiowska nie raz już pokazała, że potrafi żeglować skutecznie i w światowej czołówce. Znam smak kampanii olimpijskiej. Rywalizację o start w Tokio przegrałam z Magdą Kwaśną, ale dzisiaj jestem zupełnie inną żeglarską niż wtedy. Wiem, że stać mnie na regularne starty w ścisłej światowej czołówce, co zresztą już nie raz udowodniłam, teraz pozostaje wrócić na te właściwe tory – mówi Agata Barwińska.

Mówiąc o właściwych torach Agata nawiązuje do swojego wyniku w mistrzostwach świata, z którego nie jest zadowolona.

- Przyjechałam tu po medal i 18 miejsce jest dla mnie i dla kibiców rozczarowujące. Jestem dwukrotną mistrzynią Europy, wicemistrzynią świata i sama od siebie wymagam dużo więcej. Teraz będzie czas na analizę ostatnich startów, trzeba znaleźć przyczynę nieco słabszych rezultatów i ją wyeliminować - dodaje Ambasadorka PGE Sailing Team Poland.

O miejscu poza czołówką Agaty zadecydował pierwszy dzień regat, kiedy to dwa wyścigi ukończyła na dalszych miejscach. Okazało się, że Polka musiała walczyć nie tylko z rywalkami, ale z wyjątkowymi przeciwnościami losu.

Ukradziony korek

- Zdarzyła się rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Ktoś przed wyścigami ukradł mi korek z łódki i ta po zejściu na wodę momentalnie nabrała kilkaset litrów wody. Przed startem do wyścigów wciągaliśmy z trenerem łódkę na ponton, podnosiliśmy ją do góry, aby wylać jak najwięcej wody. Był to nadludzki wysiłek fizyczny, a i tak podczas wyścigu miałam w środku z kilkadziesiąt litrów wody. Trudno było nią sterować, inaczej reagowała na pracę żagli, no i była dużo wolniejsza od łódek rywalek. A ja sama byłam wykończona fizycznie. Nie chcę, by to zabrzmiało jak wytłumaczenie, bo może powinnam sprawdzić to przed zejściem na wodę, mogłam też popłynąć lepiej w innych wyścigach i odrobić straty – dodaje Agata Barwińska.

W klasie ILCA 6 hart ducha i wielką waleczność pokazała też pochodząca z Iławy Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Ambasadorka PGE Sailing Team Poland startowała z bolesną kontuzją stopy i zajęła 40 miejsce.

Biało-czerwoni wywalczyli w Hadze cztery kwalifikacje dla kraju do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Na wodach Marsylii, bo tam odbędzie się żeglarska część Igrzysk, na pewno wystawimy reprezentantów w klasach 49er, iQFoil kobiet, iQFoil mężczyzn oraz ILCA 6 (kobiety). O przepustki w pozostałych klasach będzie się toczyć rywalizacja niemal do samych Igrzysk.

Polski Związek Żeglarski

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Michał Pietruś, aktor serialu „Tylko nie piątek!” uwielbia żeglarstwo. Marzy o własnym jachcie!

Harry Potter QUIZ: jak dobrze pamiętasz Komnatę Tajemnic?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znaleziono martwe ciało profesora Binnsa?