Startują Ferie z WOT. Spore zainteresowanie w warmińsko-mazurskim

i

Autor: 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Agata Barwińska poszła w kamasze! Startują ferie z WOT, spore zainteresowanie [AUDIO]

2023-01-23 7:14

Ponad 160 ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego zdecydowało się wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT”. W czasie zimowego wypoczynku przejdą szkolenie podstawowe pod okiem instruktorów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Najbliższe 16 dni ochotnicy z Warmii i Mazur spędzą w koszarach 42 Morąskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.

Większość kandydatów do terytorialnej służby wojskowej to osoby w wieku 18-25 lat. Blisko 40 proc. stanowią kobiety. Wśród nowo przyjętych są uczniowie, studenci oraz pedagodzy. To głównie z myślą o nich zorganizowano szkolenie podstawowe w czasie ferii zimowych. Do tej grupy należą siostry Małgorzata i Marta.

Jesteśmy bliźniaczkami, od zawsze jesteśmy razem. Ta sama szkoła, zajęcia, teraz też postanowiłyśmy pójść razem do wojska, aby się motywować, wspierać i spełnić obywatelski obowiązek. 

W jednostce w Morągu możemy spotkać rodziny, które wspólnie podjęły wyzwanie i rozpoczęły szkolenie podstawowe.

Jestem z moją mamą na szkoleniu wojskowym. Najpierw to ja byłam zdecydowana na założenie munduru, później namówiłam moją mamę, którą staram się bardzo motywować, ponieważ wiem, że może być jej ciężko. Jestem dumna z mojej mamy, że postanowiła razem ze mną zostać żołnierzem - dodaje Klaudia.

Dziewczyny zaczynają szkolenie w 4. w-m BOT

Wśród rekrutów są osoby reprezentujące różne zawody i branże. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej dołączyła również Agata. Wicemistrzyni Świata i Dwukrotna Mistrzyni Europy w żeglarstwie.

Cieszę się, że mogę połączyć sport z wojskiem. Jest to dla mnie doświadczenie, które buduje siłę i dyscyplinę, a także pomoże mi w dalszym rozwoju - komentuje.

Agata Barwińska zaczyna szkolenie w WOT

Instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz topografii.

Zagadnienia w tym zakresie przez ostatnie tygodnie doskonaliło również ponad 100 ochotników szkolenia wyrównawczego, które rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty, a zakończyło w niedzielę (22.01). Szkolenie wyrównawcze to jeden z początkowych etapów szkolenia żołnierza WOT.

Natomiast w Braniewie realizowane jest szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostanie 10 dni „szesnastki” kontynuować jednym ciągiem. Liczące blisko 300 kandydatów kompanie szkolne połączą się 4 lutego w Morągu, gdzie złożą uroczystą przysięgę wojskową. Docelowo żołnierze zasilą bataliony 4W-MBOT w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.

Wiedza i umiejętności ochotników zostaną zweryfikowane podczas egzaminu końcowego, który składa się z wielu zadań taktyczno-ogniowych.

Sabina Mazurek z Sekcji Komunikacji Społecznej 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

SuperTenis po porażce Igi Świątek, Mocne Słowa dziennikarzy

QUIZ. Wiedza ogólna. Poniżej 6/10 zacznij się dokształcać

Pytanie 1 z 10
Kto jest autorem noweli "Nasza szkapa"?