pieniądze euro

i

Autor: Gerd Altmann - Pixabay 60 milionów złotych na pożyczki dla turystyki również dla iławskich przedsiębiorstw

60 milionów złotych na pożyczki dla turystyki również dla iławskich przedsiębiorstw

2021-02-24 13:54

Nawet 60 milionów złotych trafi do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora turystyki w Polsce Wschodniej. To kolejna transza środków uruchomiona w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim, mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na rozwój albo sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to projekt wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej.

Firmy mogą przeznaczyć otrzymane środki między innymi na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych albo gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, a także organizację i pośrednictwo turystyczne.

O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne. Projekt finansuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej ze środków krajowych. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansowe.

– Uruchamiamy kolejną transzę środków dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej. 60 milionów złotych, które przekazujemy do dyspozycji firm, wesprze nie tylko nowe inwestycje i dalszy rozwój turystycznych biznesów, lecz także pomoże przedsiębiorstwom we wciąż trudnym dla turystyki czasie pandemii. Nadchodząca wiosna i rozpoczynający się już wkrótce sezon turystyczny to dobry czas na przygotowanie się do przyjęcia turystów, rozwinięcia działalności, szukania nowych możliwości rozwoju. Chcemy, aby niskooprocentowane pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach dopasowanych do potrzeb branży, pomogły zrealizować te cele – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Do tej pory ze wsparcia skorzystało już blisko 600 przedsiębiorstw z Polski Wschodniej.

– Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Pomagamy mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom z sektora turystyki w utrzymaniu i rozwoju ich biznesów. Dotychczas z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka skorzystało prawie 600 firm, z czego blisko jedna trzecia w czasie pandemii, które otrzymały łączne finansowanie na kwotę ponad 100 milionów złotych. Najczęściej realizowanymi przedsięwzięciami były obiekty noclegowe, gastronomiczne oraz infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Na podniesieniu jakości oferowanych usług zyskują nie tylko poszczególne regiony i jego mieszkańcy, lecz także turyści – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Więcej i łatwiej

Preferencyjnych pożyczek udzielają instytucje finansowe wyłonione przez Bank Gospodarstwa Krajowego w postępowaniach przetargowych. Od 24 lutego 2021 r. przedsiębiorców wesprą nowe instytucje finansowe. W każdym z województw Polski Wschodniej na firmy czeka 12 mln zł.

Pożyczek na rozwój turystyki będą udzielać:

  • Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (woj. lubelskie)
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości z siedzibą w Szczecinie (woj. podkarpackie oraz podlaskie)
  • Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. (woj. świętokrzyskie)
  • Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (woj. warmińsko-mazurskie)

Pieniądze na inwestycje i na bieżącą działalność

Wartość pożyczki to 500 tysięcy złotych. Można ją spłacać maksymalnie przez siedem lat. Oprocentowanie wynosi 0,19 procenta. Możliwe jest także skorzystanie z 12-miesięcznej karencji w spłacie pożyczki oraz zmiennej wysokości rat – wysokość rat spłaty pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej. W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, oraz w firmy z sektora MŚP, które prowadzą działalność nie dłużej niż dwa lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe i wynosi 0,095 procenta.

Przedsiębiorcy dotknięci trudną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 mogą skorzystać z lepszych warunków pożyczek z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Pożyczka w całości może zostać przeznaczona na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy. Ułatwienia w spłacie pożyczek obejmują również:

  • możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych
  • brak wymaganego wkładu własnego

W sumie do 2026 roku na pożyczki z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka zostanie przeznaczonych przynajmniej 200 milionów złotych.

Więcej informacji o instrumencie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia Turystyka.

Dotychczas zrealizowane projekty

Szybki quiz! Najwięksi przyjaciele Polaków

Pytanie 1 z 10
Zgodnie ze znanym powiedzeniem, naszymi bratankami są...
Pociągi będą jeździć bardziej eko!