16-latek okradał altanki, garaże i inne budynki. Usłyszał 34 zarzuty

i

Autor: KPP Iława 16-latek okradał altanki, garaże i inne budynki. Usłyszał 34 zarzuty

kroniki policyjne

16-latek okradał altanki, garaże i inne budynki. Usłyszał 34 zarzuty

2024-01-22 12:56

Umorzone nie znaczy zapomniane. Policjanci wielokrotnie wracają do spraw sprzed kilku miesięcy a nawet lat, by na podstawie nowych ustaleń i przy wykorzystaniu dostępnej technologii ustalić przebieg zdarzeń i ich sprawców. Tak było też w przypadku kradzieży z włamaniem, do których dochodziło w ostatnim czasie na terenie miasta i gminy Iława.

Ta sprawa swój początek miała we wrześniu 2023 w Iławie. Wówczas to nieznany sprawca poprzez wyłamanie drzwi dostał się do wnętrza altany na terenie jednego z lokalnych ogródków działkowych skąd zabrał przedmioty o wartości 550 zł.

W tej sprawie wszczęte zostało dochodzenie. W wyniku podjętych wtedy czynności procesowych nie ustalono jednak sprawcy tego czynu i tego samego roku zostało one umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy.Jednak umorzone, nie znaczy zapomniane.

Do sprawy po kilku miesiącach wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Po ponownej szczegółowej analizie zgromadzonego materiału, przesłuchanych świadków i obrazu z kamer monitoringu oraz przeanalizowaniu podobnych przestępstw, do których dochodziło na terenie miasta i gminy Iława w ostatnim czasie. Skrupulatna i intensywna praca policjantów zajmującyc się tą sprawą sprawiła, że jako osobę podejrzaną o dokonanie kradzieży z włamaniem wytypowano młodego mężczyznę, który w chwili zdarzenia miał zaledwie 16-lat.

Bazując na tych ustaleniach, śledczy postanowili przedstawić 34 zarzuty mieszkańcowi Iławy. Jak się okazało 16 – latek włamywał się do altanek, garaży, domków letniskowych czy budynków gospodarczych skąd kradł elektronarzędzia, kable, wiadra, czajniki, alkohol, kawę, telewizor a także papier toaletowy, rower i wędki oraz wiele innych przedmiotów, które następnie sprzedawał, aby mieć na swoje wydatki. Straty pokrzywdzonych to prawie 37000 zł. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia, który w najbliższym czasie zostanie przekazany pokrzywdzonym.

Umorzone postępowania zostały na nowo podjęte, a sprawca nie uniknie odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Cały zgromadzony materiał dowodowy został przekazany do sądu rodzinnego i nieletnich.

16-latek okradał altanki, garaże i inne budynki. Usłyszał 34 zarzuty

i

Autor: KPP Iława 16-latek okradał altanki, garaże i inne budynki. Usłyszał 34 zarzuty
ROKSANA WĘGIEL I SMOLASTY RAZEM? | Maks on air

QUIZ: Najsłynniejsze budowle świata. Wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Wieża Eiffla?
Wieża Eiffla