Zmiany w dowodach osobistych! Urzędnik przyjedzie ze skanerem do domu

i

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji

Zmiany w dowodach osobistych! Urzędnik przyjedzie ze skanerem do domu

2021-11-04 12:05

Już od poniedziałku 8 listopada 2021. Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste zabezpieczone drugą cechą biometryczną. Złożenie wniosku będzie wymagało osobistego stawiennictwa w urzędzie gminy, ale do niektórych, to urzędnik przyjedzie do domu z całym sprzętem!

Złożenie wniosku będzie wymagało osobistego stawiennictwa w urzędzie gminy, ponieważ nowy wzór będzie zawierał odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu. Nie przewidziano złożenia tych danych samemu przez Internet, ale są od tej reguły wyjątki.

Nowością jest także udogodnienie dla osób niepełnosprawnych lub chorych. W sytuacji gdy obywatel nie będzie mógł przybyć do urzędu osobiście, wówczas urzędnik sam pojedzie do miejsca pobytu takiej osoby - będzie wyposażony w specjalną, mobilną stację urzędnika do wprowadzenia wniosku i pobrania odcisków palców.

Ze względu na konieczność pobrania odcisków palców nie będzie już możliwe składanie wniosku on line, wyjątkiem są tu wnioski dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane więc ich wniosek nadal można złożyć on line.

Do 2479 lokalizacji dostarczono  już 7450 skanerów do skanowania odcisków palców oraz  335 stacji mobilnych urzędnika.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wprowadzające drugą cechę biometryczną poprawiają stopień zabezpieczeń dokumentów. Wynikają one z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego.

WAŻNE! W związku z wprowadzeniem nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie konieczności wymiany wydanych dotychczas dokumentów, gdyż zachowują one ważność do terminów w nich wskazanych.

W piątek (5 listopada) wnioski w iławskim ratuszu tylko do 11:00

Jak informują władze Iławy 5 listopada 2021 r. (piątek) wnioski o wydanie dowodu osobistego będzie można składać w Urzędzie Miasta Iławy do godziny 11.00

Ograniczenie spowodowane jest wdrożeniem rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie od dnia 08 listopada 2021 r. dowodów osobistych zawierających odciski palców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaplanowało na dzień 05 listopada 2021 r. na godzinę 12.00 całkowite zablokowanie dostępu do Rejestrów Dowodów Osobistych dla urzędników. Po wprowadzeniu blokady, do czasu produkcyjnego wdrożenia nowej wersji systemu, wykonywanie operacji w RDO będzie niemożliwe - wyjaśnia Beata Furmanek z iławskiego Urzędu Miasta

Niestety nie raz już uruchomienie nowego systemu paraliżowało urzędy w kraju, dlatego jeśli nie musicie, lepiej odwiedziny w urzędzie przełożyć na kolejne dni po poniedziałku kiedy system ma wystartować.

Zapomniane polskie hity. Kiedyś słuchał ich każdy
Sonda
Czy irytują Cię motocykle i samochody ze zbyt głośnym układem wydechowym?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl