Zima na iławskich drogach, zaskoczyła... kierowców

2022-11-21 10:58

Mamy niezłą zimę tej jesieni. Pojawiające się poranne przymrozki, opady śniegu lub marznącego deszczu, utrudniają jazdę wszystkim kierowcom. Warunki panujące na jezdni często weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

Temperatura poniżej zera spowodowała, że rano nawierzchnia zrobiła się śliska doprowadzając do zmniejszonej przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze doprowadziło to do kilku niebezpiecznych sytuacji.

Pierwszy z zatrzymanych kierujących został zatrzymany w piątek (18.11.2022 r.) w gminie Iława. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 40 – latek jeździł renaultem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania samochodem, pojazd nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Tymczasem w gminie Iława 56 – latek kierujący fordem wykonał nieprawidłowo manewr wymijania zjechał na pobocze a następnie doprowadził do zderzenia bocznego z hyundaiem. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a sprawca za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Natomiast w sobotę (19.11.2022 r.) gminie Lubawa 41 – latek kierujący oplem na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając w przydrożne barierki ochronne a następnie w nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd audi.

Kolejna kierująca również nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i doprowadziła do bocznego zderzenia z oplem.

W Iławie tymczasem 23 – latek kierujący bmw podczas wymijania się z kierującym volvo nie dostosowała prędkości do warunków na drodze w skutek czego doprowadził do zderzenia bocznego między pojazdami.

W gminie Susz 46 – latka kierująca toyotą na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pasu ruchu a następnie do rowu wywracając pojazd.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w gminie Iława. 40 – latek kierujący citroenem nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi najechał na forda jadącego z przeciwległego kierunku ruchu. Mieszkaniec gminy Susz za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Tymczasem w gminie Susz 66 – latek kierujący hondą nie dostosował prędkości do warunków na drodze po czym wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu.

Natomiast niedzielę (20.11.2022 r.)  gminie Lubawa 55 – latka kierująca oplem podczas manewru wymijania straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła czołowo w kierującą jadącą seatem. Kobiety z obrażeniami ciała zostały przetransportowane do szpitala.

W gminie Iława 38 – latka kierująca citroenem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze czym doprowadziła do najechania na barierę ochronną i znak drogowy.

Tymczasem w gminie Susz 66 – latek kierujący vw na prostym odcinku drogi podczas wykonywania manewru wymijania nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu.

Do kolejnego zdarzenia doszło w poniedziałek (21.11.2022 r.) kilka minut po godzinie 7:00. Okazało się, że  45- latek kierujący samochodem ciężarowym daf wraz z naczepą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu wyjeżdżającemu z posesji w wyniku czego doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem ciężarowym mercedes wraz z naczepą, wskutek zderzenia Mercedes zjechał na prawe pobocze a następnie do rowu gdzie zatrzymał się uszkadzając ogrodzenie posesji.  45 – latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Policjanci apelują!

Kierowcy „noga z gazu”! Nie narażajmy życia swojego i innych osób korzystających z drogi. Pamiętajmy, że konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą nie tylko  sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty w postaci utraty zdrowia, a nawet życia ponoszą zwykle inni uczestnicy ruchu drogowego. Spokojna, rozważna jazda i wzajemne poszanowanie pozwoli wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Razem czy osobno? Wiedza z polskiego może się przydać!

Pytanie 1 z 10
Który zapis jest poprawny?
J. OZDOBA: W ENERGETYCE MAMY STAN PRZEDZAWAŁOWY

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!