Zbiórka żywności w Iławie. Żywność potrzebna na święta oraz do zajęć w WTZ [AUDIO]

i

Autor: facebook.com/psoni.ilawa zdjęcie ilustracyjne - zajęcia z gotowania z WTZ Iława

Zbiórka żywności w Iławie. Produkty potrzebne na święta oraz do zajęć w WTZ [AUDIO]

2022-11-24 13:44

Tylko przez dwa dni i tylko w dwóch iławskich marketach prowadzona będzie przedświąteczna zbiórka żywności. Produkty o wydłużonej dacie przydatności zbiera Bank Żywności oraz PSONI koło w Iławie.

Pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpoczyna się 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Stacjonarna zbiórka odbędzie się w dniach 25-26 listopada w ponad 2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepów w ponad 500 miastach w Polsce, również w Iławie.

Prosimy o wszelką żywność z wydłużoną datą przydatności. Takie produkty, które wytrzymają do świąt i nie trzeba ich przechowywać w lodówce. Nie muszą to być całe kartony i gotowe paczki. Jeśli kupicie państwo dodatkową jedną paczkę i włożycie do kosza przy opuszczaniu marketu, to już nam bardzo pomożecie - mówi Magdalena Stopkowska z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Iławie.

Jedzenie będzie wykorzystane nie tylko do sporządzania świątecznych dań, również do przygotowywania drugich dań dla podopiecznych WTZ Iława oraz w ramach zajęć z Akademii Samodzielności i Pracowni Gastronomicznej.

Obecnie w WTZ-tach mamy 70 uczestników. Osoby w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, w różnej sytuacji materialnej i życiowej. Zajęcia z samodzielnego gotowania, to często dla nich jedyna okazja do aktywności z innymi ludźmi, forma terapii. Mamy też uczestników zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych i dzieci w wieku 3-24 lata. Oni też z nich skorzystają. Jeśli zbierzemy więcej produktów, to przygotujemy wyprawki dla podopiecznych - mówi Magdalena Stopkowska.

Wolontariusze wspierani przez kadetów z liceum mundurowego w Iławie, będą prowadzić zbiórkę przez dwa dni i tylko w dwóch marketach w Iławie. 25-26 listopada w godzinach 9'-17'.

  • Lidl ul. Dąbrowskiego 9A
  • Biedronka ul. Królowej Jadwigi (Galeria Jeziorak)

Posłuchajcie więcej o zbiórce:

Przedświąteczna zbiórka żywności w Iławie. Zbierają dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej
zbiorka zywnosci plakat

i

Autor: materiały organizatora

Każdego roku zbierają coraz mniej

Jak co roku, Banki Żywności organizują w okresie przedświątecznym zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach największych sieci handlowych w całej Polsce staną specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak:

  • mąka,
  • makaron,
  • ryż,
  • kasza,
  • konserwy,
  • przetwory owocowe i warzywne,
  • słodycze.

Pełna lista sklepów znajduje się na stronie internetowej

26 edycja podobnie jak poprzednia, oprócz możliwości zaangażowania się w akcję stacjonarnie, pozwala wesprzeć zbiórkę online. Za pośrednictwem strony można wpłacić darowiznę, która zostanie następnie przeznaczona na zakup produktów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Liczy się każdy gest  

Trwająca wcześniej pandemia, a także obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, wpłynęły na spadek zainteresowania Polaków Świąteczną Zbiórką Żywności. Jeszcze przed 2020 roku co roku Banki gromadziły średnio 700 ton produktów, które następnie trafiały do najbardziej potrzebujących. Po wybuchu pandemii skala zbiórki uległa znacznemu pomniejszeniu. W 2020 roku udało się zebrać jedynie 76 ton, rok później 250 ton. To prawie 70% mniej niż przed dwoma laty.

QUIZ. Największe wpadki Polski na mundialach. Znasz niechlubną historię naszej kadry?

Pytanie 1 z 10
W meczu z Japonią w 2018 roku Polacy zasłynęli z?
18-latek pomylił obszar zabudowany z autostradą

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!