700 lat Ząbrowa

i

Autor: Gmina Iława

WYDARZENIA

Był tort, były tańce. Ząbrowo w gminie Iława ma już 700 lat!

2024-07-01 17:47

Rys historyczny miejscowości, odsłonięcie pamiątkowego kamienia przy akompaniamencie orkiestry Amodii czy też prezentacja sołtysów od czasów powojennych do chwili obecnej - tak świętowano urodziny jednej z najstarszych wsi w gminie Iława.

W sobotę 29 czerwca odbyła się "Ząbrowiada" połączona z obchodami 700-lecia istnienia miejscowości Ząbrowo. Patronat nad wydarzeniem objął wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, a organizatorami byli: Rada Sołecka Sołectwa Ząbrowo, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ząbrowa, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, OSP i KGW Ząbrowo oraz Klub Sportowy "OSA Ząbrowo".

Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00 na skwerze w centrum wsi. Podczas uroczystości przedstawiono rys historyczny miejscowości oraz odsłonięto pamiątkowy kamień przy akompaniamencie orkiestry. O 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie "Ząbrowiady" połączone z jubileuszem 700-lecia Ząbrowa. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Amodii z Iławy pod batutą Sebastiana Ewertowskiego. Następnie odbyła się prezentacja sołtysów od czasów powojennych do chwili obecnej. Uczestnicy mogli również skosztować jubileuszowego tortu.

W trakcie wydarzenia wręczono nagrody laureatom konkursu historycznego oraz konkursu filmowego "Reportaż o Ząbrowie". Na scenie zaprezentował się chór "Poranek". O 17:00 wręczono nagrodę dla Czytelnika Roku, a także nagrodzono laureatów konkursu "Gdy jest w tym co widzę kwiat, miłym okiem patrzysz na świat". Odbył się także koncert dziecięcego zespołu ludowego "Dzieci Ziemi Iławskiej" oraz koncert zespołu folkowego "Morawa".

Gwiazdą wieczoru był zespół EDEIN w składzie: Ewa Alchimowicz-Wójcik i Jacek Wójcik, prezentując najpopularniejsze przeboje filmowe. W trakcie "Ząbrowiady" miała miejsce zabawa taneczna pod gwiazdami, a dodatkowe atrakcje obejmowały m.in. prezentację albumu fotograficznego "Mieszkańcy Ząbrowa dawniej i dziś", gry i animacje dla dzieci oraz jazdę konną dla dzieci. Odbywała się również wystawa historyczna oraz zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Małgorzata Rozenek ma NOWĄ TWARZ?! Specjalista medycyny estetycznej komentuje

Gwara śląska - jak dobrze ją znasz? Nasz quiz Cię sprawdzi!

Pytanie 1 z 10
Czym jest "zołza"?