Wypadkowy czwartek w powiecie iławskim

2022-02-24 12:15

Warunki panujące na jezdni często weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Dziś pojawiło się słońce, a niektórym kierowcom chyba spuchły stopy na gazie...

Temperatura poniżej zera spowodowała, że rano nawierzchnia zrobiła się śliska doprowadzając do zmniejszonej przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze doprowadziło to do kilku niebezpiecznych sytuacji.

Do pierwszej z nich doszło kilka minut po godzinie 2:00. W trakcie czynności okazało się, że 27 – latek kierujący busem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a sprawca za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł.

Tymczasem po godzinie 6:00 na trasie Lubawa Byszwałd 41 – latka kierująca oplem podczas wyprzedzania nie dostosowała prędkości do warunków ruchu w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na prawe pobocze, wywracając pojazd. Kierująca została zabrana do szpitala.

Natomiast po 8:00 w Złotowie 16 – latek kierujący fordem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Młody mieszkaniec powiatu iławskiego wspólnie z 15 – letnim pasażerem został przetransportowany do szpitala.

Rozsądek przede wszystkim

Pamiętajmy, że obecna pogoda w tym padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają.

Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.

Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie  zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także  odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera, a na drodze pojawia się śnieg czy pada deszcz lub mżawka, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać  wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. O który kraj chodzi? Rozpoznasz ten kształt na mapie?

Pytanie 1 z 15
Jaki kraj, zaznaczony najciemniejszym kolorem, jest widoczny na zdjęciu?
QUIZ. O który kraj chodzi? Rozpoznasz ten kształt na mapie?
Tak Polacy solidaryzują się z Ukrainą