Wyniki i statystyki Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

2022-09-28 7:07

Kolejna edycja Iławskiego Budżetu Obywatelskiego zakończyła się wygraną jednego projektu inwestycyjnego i aż trzech projektów nieinwestycyjnych. W głosowaniu mieszkańców udział wzięło ponad 2,5 tysiąca iławianek i iławian. Na co zatem miasto wyda 500 tys. zł? O tym dowiecie się z artykułu!

Głosowanie w tej edycji partycypacji obywatelskiej odbywało się tylko elektronicznie, poprzez komputery oraz urządzenia mobilne. Aby ułatwić głosowanie osobom z utrudnionym dostępem do Internetu przez weekend, tj. 23,24 i 25 września otwarte były dwa punkty głosowań na terenie miasta: w biurze Informacji turystycznej oraz Centrum Aktywności Lokalnej, gdzie każdy mieszkaniec mógł skorzystać z pomocy.

Jak zagłosowali iławianie? Oto wyniki!

Projekty inwestycyjne:

Miejsce nr 1 i 1173 ważnych głosów: projekt nr 8 Mini Tężnia Solankowa nad Iławką za kwotę 440 tys. zł.

Tężnia solankowa to mini uzdrowisko. Projekt zakłada budowę tężni solankowej dla mieszkańców Iławy oraz turystów odwiedzających nasze piękne miasto. Celem projektu jest poprawa zdrowia i zapobieganie chorobom układu oddechowego oraz zwiększenie odporności organizmu. Jakość powietrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Stwórzmy więc w Iławie miejsce do poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców w pięknych okolicznościach przyrody nad rzeką Iławką.Miejsce realizacji: Plac rekreacyjny nad Iławką, w pobliżu siłowni zewnętrznej i placu zabaw.

W projektach nie inwestycyjnych, czyli tzw. „miękkich” do realizacji przeszły aż 3 pomysły mieszkańców! Są to:

Miejsce 1 i 935 ważnych głosów: projekt nr 10 Kastracja i leczenie kotów i kotek wolno żyjących za kwotę 20 tys. zł.

W Iławie, na osiedlach, ogrodach działkowych, wciąż corocznie rodzą się niechciane, nikomu niepotrzebne koty. Kotki mogą zostać matkami już w wieku około 7-8 miesięcy. Są w stanie wydać na świat nawet 3 mioty, w każdym średnio od 4 do 6 kociąt. Duża część kociaków umiera w cierpieniach- na kocie choroby, pod kołami aut, otrutych. Ukróćmy cierpienie, zapobiegajmy rozmnażaniu, kastrujmy! Miejsce realizacji: Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Iławie, ul. Komunalna 2.

Miejsce nr 2 i 871 ważnych głosów:projekt nr 3 Wild Beach Art Festival za kwotę 20 tys. zł.

Lokalny Dzień Sztuki na "Dzikiej Plaży". Mieszkańcu! Spędź miło czas na plaży, bawiąc się przy muzyce granej na żywo! Miej wpływ na rozdane nagrody i wybór kapeli, która zagra pełen koncert. Wild Beach to przestrzeń na zabawę kulturą. MiniScena muzyczna, prezentacje obrazów, rękodzieła i wszystkiego, co uznasz za ART! Artysto! Nie ważne, jaką grasz muzę. Jazz, HipHop, Rock czy Szanty. Scena jest Twoja! Zaprezentuj się na pierwszym Art Festiwalu zorganizowanym na "Dzikiej Plaży". Miejsce realizacji: plaża miejska "Dzika Plaża" w Iławie przy ul. Michała Kajki.

Miejsce nr 3 i 621 ważnych głosów:projekt nr 10 Gimnastyka dla Iławskich Seniorów za kwotę 20 tys. zł.

Projekt skierowany jest do iławskich seniorów. Głównym celem projektu jest poprawa kondycji zdrowotnej seniorów poprzez uczestnictwo w zajęciach gimnastycznych oraz prelekcjach na temat profilaktyki zdrowotnej. Planuje się przeprowadzenie zajęć gimnastycznych w podziale na 4 grupy ok.30- osobowe. Zajęcia skierowane są do minimum 120 mieszkańców. Ćwiczenia dla jednej grupy obywać się będą 1 raz w tygodniu po 1 godzinie. Ćwiczenia dla uczestników projektu prowadzone będą nieodpłatnie w lokalach znajdujących się w zasobach miasta Iławy.

Miejsce realizacji: Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Wiejska 2D, Hala Widowiskowo-Sportowa lub inne lokale znajdujące się w zasobach miasta Iławy.

A jak przedstawiają się statystyki?

W głosowaniu udział wzięło dokładnie 2546 mieszkańców Iławy, w tym 1076 mężczyzn i 1460 kobiet. Forma elektroniczna pozwoliła w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę głosów nieważnych, których było tylko 10 (w poprzedniej edycji aż 590).

Najliczniejszą grupą wiekową, która brała udział w głosowaniu byli mieszkańcy w wieku 36-49 lat stanowili oni 30,2% wszystkich głosujących natomiast na drugim miejscu uplasowała się grupa seniorów 60+, których głosy stanowiły 21,39%. Zdecydowana większość oddała głos poprzez urządzenia mobilne aż 77,05 % osób.

Zwycięzcom gratulujemy, a mieszkańcom dziękujemy za czynny udział! Teraz czas na realizację!

Wszystkim autorom zgłaszanych projektów serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. Wasze propozycje były niezwykle ciekawe i zasługują na realizację! Mogą one wziąć udział w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, nic straconego! Wszystkie powyższe projekty będą realizowane w roku 2023. Zwycięzcom raz jeszcze gratuluję! Mieszkankom i mieszkańcom zaś dziękuję za głosowanie i wsparcie okazane projektodawcom - powiedział Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….
Iga Świątek o memach z Lewandowskim

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!