Wybieg dla psów w Iławie

i

Autor: Urząd Miasta Iława

Wybieg dla psów kością niezgody wśród mieszkańców Iławy. Będą konsultacje w terenie!

2020-02-02 0:22

Mieszkańcy Iławy wybrali projekty do realizacji w ramach Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Jednym ze zwycięskich projektów, jest budowa wybiegu dla psów. Umiejscowienie wybiegu przy oczku wodnym na ulicy Gdańskiej, nie wszystkim się podoba. Okoliczni mieszkańcy protestują a Urząd Miasta organizuje konsultacje w terenie.

IBO 2020, czyli Iławski Budżet Obywatelski należał do rekordowych pod względem zgłoszonych przez mieszkańców projektów do realizacji - spełniających wymagania było aż 14. Drugim rekordem, była wysokość kwoty, jaką iławscy urzędnicy postanowili wydzielić z budżetu miasta i oddać do wykorzystania w ręce Iławian - 250 tys. zł.

Po dwudniowym głosowaniu mieszkańców, 30 grudnia 2019 poznaliśmy zwycięzców. Najwięcej głosów otrzymały następujące projekty:

  • Wybieg Dla Psów z Elementami Agility - oszacowany na 200.000 zł (otrzymał 3710 pkt.)
  • „75 lat Jezioraka Iława” - jubileusz na Stadionie Miejskim w Iławie - oszacowany na 50.000 zł (otrzymał 3039 pkt.)

Pomysłodawcy projektu iławskiego wybiegu dla psów, określili dwie potencjalne lokalizacje: pole przy plaży obok przystani Skarbek lub teren przy oczku wodnym na ul. Gdańskiej.

Pierwsza lokalizacja, jak czytamy w uzasadnieniu urzędników, została wykluczona ze względu na zbyt bliską odległość od plaży. Stanęło więc na terenie przy oczku wodnym.

Teren ten na chwilę obecną wygląda tak:

Teren trawiasty pod wybieg dla psów

i

Autor: Urząd Miasta Iława

W niedługim czasie po wyborze projektu pojawiły się głosy sprzeciwu okolicznych mieszkańców Osiedla Gajerek, którym nie do końca pasuje umiejscowienie wybiegu w niedalekiej odległości od ich domów.

Pomysłodawcy i urzędnicy zapewniają jednak, że teren nie zmieni się znacząco a wybrane do inwestycji tereny zielone i tak już teraz są wykorzystywane przez właścicieli czworonogów do aktywnego wypoczynku z pupilami.

Mniej więcej w tym miejscu ma znajdować się wybieg:

W ramach inwestycji powstaną:
-teren trawiasty o powierzchni od1500m2 do 3000m2 i ogrodzony wys.130cm
-dwie śluzy do bezpiecznego wejścia/wyjścia
-przeszkody do zajęć z psami : Trap, podesty, tunel sztywny, palisada, słupek do slalomu 8 szt., hopki 4 szt., pochylnia
-ławki z oparciami 6 szt.
-tablica regulaminowa
-kosz na śmieci 2 szt.
-psi pakiet 3 szt.
-psie pisuary 2 szt.

Na stronie iławskiego Urzędu Miasta, czytamy:

Wybieg będzie bezpłatny i ogólnodostępny, obowiązywać na nim jednak będą ważne zasady. Osoby przebywające wewnątrz obiektu będą odpowiadać za zachowanie swojego psa i wyrządzone przez niego szkody. Każdy korzystający będzie też zobowiązany do sprzątania po swoim psie i zamykania bram, a każdy pies obowiązkowo będzie musiał mieć identyfikator. Osoby nieletnie będą mogły przebywać na terenie wybiegu tylko pod opieka dorosłych. Zwolnienie psa z uwięzi będzie możliwe tylko w obecności właściciela wewnątrz obiektu.

Miasto stawia na dyplomację.
By spróbować pogodzić interesy wszystkich i rozwiać wszelkie wątpliwości, organizowane jest spotkanie konsultacyjne w terenie. Zainteresowani powinni się zjawić 7 lutego o godzinie 15:00 na terenie planowanej inwestycji, czyli przy oczku wodnym ul. Gdańskiej.

Wybieg dla psów w Iławie - Zaproszenie

i

Autor: Urząd Miasta Iława

Więcej szczegółów odnośnie spotkania, znajdziecie na stronie urzędu - ilawa.pl