willa iława

i

Autor: UM Iława

Willa na Mazurskiej może zostać siedzibą iławskiego muzeum

2020-10-29 14:02

Urząd Miasta Iława poinformował, że zakończyły się badania architektoniczne w willi przy ul Mazurskiej. Władze miasta chcą tam stworzyć lokalne muzeum. Czy będzie to możliwe?

- Cieszę się bardzo, że udało się zrealizować plany, które założyliśmy sobie na ten rok i jesteśmy kolejny krok bliżej do powstania muzeum w Iławie- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Gotowa jest już dokumentacja z badań architektonicznych willi przy ul. Mazurskiej 2. Badania do września tego roku prowadził zespół pod kierownictwem architektki Agaty Wojciechowskiej-Grygo z Olsztyna.

Willa przy ul. Mazurskiej 2 to bardzo ciekawy przykład międzywojennej architektury modernistycznej wkomponowanej w interesujące założenie ogrodowe i jeden z niewielu zachowanych w Iławie obiektów zabytkowych należących całkowicie do miasta.

Wszystkie działania mające na celu przekształcenie zabytku w obiekt użyteczności publicznej, są długotrwałe, wymagają dużej cierpliwości i dokładnego przygotowania dokumentacji – dodaje Kopaczewski. - Na kolejne etapy realizacji marzenia o naszym lokalnym muzeum zabezpieczyliśmy środki w budżecie miasta na następny rok.

Willę zbudowano w latach 20. XX wieku, prawdopodobnie jako mieszkanie oficera tutejszego garnizonu, być może lekarza garnizonowego.

- Podczas badań architektonicznych zinwentaryzowane zostały poszczególne elementy architektury budynku, rozpoznano także fazy przebudowy i stan jego zachowania - mówi Wiesław Skrobot Pełnomocnik Burmistrza ds. Przestrzeni Publicznej. - Przygotowane zostały wytyczne konserwatorskie, które trzeba będzie uwzględnić przy określaniu pierwotnej kolorystyki elewacji, ścian nośnych i działowych, stolarki okiennej i drzwiowej, jak też gatunku drewna.Autorzy opracowania badań architektonicznych odnieśli się także do otoczenia budynku, które w przeszłości było ciekawie zakomponowanym ogrodem. Jako że otoczenie to jest także objęte wpisem do rejestru zabytków, także będzie wymagało aranżacji zgodnie z rekonstrukcją konserwatorską i sztuką ogrodową.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

W dalszym etapie  przekształcania Willi na muzeum potrzebna będzie także ekspertyza techniczna nośności drewnianych stropów, funkcjonalności poddasza, jak też fundamentów willi, ponieważ w trakcie badań architektonicznych stwierdzono ich znaczne zawilgocenie.

Najważniejszy wniosek z tych badań jest jeden. Willa może zostać przekształcona w muzeum.

- Gdy Rada Miasta podejmie taką uchwałę kolejnym krokiem będzie przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego uwzględniającego warunki konserwatorskie oraz wytyczne wynikające z konieczności dostosowania obiektów użyteczności publicznej dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu - podsumowuje Kopaczewski. - Na końcu powstanie projekt dostosowujący willę do funkcji muzeum.

Tydzień na diecie fast food [EFEKTY] | ESKA XD - fitvlog #8