Serce na nakrętki w Iławie

i

Autor: UM Iława

Wielkie serce na nakrętki stanie również w Iławie! Wiemy gdzie i od kiedy

2020-05-22 11:09

W Ostródzie serce na nakrętki od butelek jest wielkim hitem, teraz nakrętkowy szał może się udzielić Iławie.

Zbieranie plastikowych nakrętek to realny i sprawdzony sposób na pomoc tym najbardziej potrzebującym. W Iławie metalowe serce na nakrętki stanie już 1 czerwca. To data nieprzypadkowa.

Dlaczego akurat 1 czerwca?

Dzień Dziecka to idealny moment, na to aby ruszyć z akcją zbierania plastikowych nakrętek w Iławie. Zwłaszcza, że będą to pieniądze przeznaczone na wspieranie działań rehabilitacyjnych dla dzieci, koordynowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Iławie. Stowarzyszenie będzie przekazywało nakrętki na rehabilitację podopiecznych stowarzyszenia.

O co chodzi w „nakrętkowym szaleństwie”?

Akcje, które polegają na gromadzeniu plastikowych nakrętek od butelek nie są już niczym nowym. Pojemniki ustawione w publicznych miejscach w Polsce z powodzeniem pozwalają na pomoc organizacjom potrzebującym wsparcia finansowego. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele dobrego jest w stanie zdziałać jedna, mała nakrętka. A przecież wodę czy napoje kupuje każdy z nas. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania nakrętek i wrzucania wszystkich do iławskiego serca.

Jak to działa?

Butelkowe odpady, które wypełnią serce ( na to potrzeba aż 150 kg!) będą wybierane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Iławie i za ich pośrednictwem przekazane do specjalnych firm zajmujących się ich recyklingiem. O tym, jak i do kogo trafią pieniądze uzyskane z ich sprzedaży będzie decydować Stowarzyszenie. Głównym celem zbiórki będzie wsparcie potrzeb dzieci chorych i niepełnosprawnych, którymi opiekuje się TPD. Serce wykorzystane będzie także na inne wskazane miejskie akcje i zbiórki.

Korzyści dla środowiska?

1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka. To także początek obowiązkowej segregacji odpadów dla wszystkich mieszkańców Iławy. Oczywiście możemy segregować odpady na papier, metal, szkło i plastik, jednak musimy pamiętać, że nakrętki od butelek są wykonane z zupełnie innego rodzaju plastiku niż reszta opakowania. W firmach recyklingowych są one przetwarzane na surowiec wtórny, z którego w następnej kolejności produkowane są doniczki, łopaty czy wiadra. Dzięki temu nakrętki zyskują „drugie życie” jako narzędzia, które możemy później ponownie wykorzystać, a nasza planeta jest zdecydowanie bardziej czysta. Zatem nie generujemy odpadów, które później zalegają na wysypiskach.

Gdzie stanie „nakrętkowe” serce w Iławie?

Ekologiczne serce na plastikowe nakrętki pojawi się w okolicy Galerii Jeziorak na Bulwarze Jana Pawła II, tuż przy fontannach. To często odwiedzane przez iławian miejsce, więc daje szansę na szybkie wypełnienie pojemnika i pomoc potrzebującym dzieciom.

Pamiętajmy, że pomagać mogą wszyscy i liczy się każda nakrętka. Zatem odkładajcie już od dziś wszystkie nakrętki, które przejdą Wam przez ręce i wrzucajcie je od 1 czerwca!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
COŚ DOBREGO #21