Wielka wierzba z Wyspy Młyńskiej może zostać pomnikiem przyrody, będą też kolejne! [AUDIO]

2021-01-11 13:55

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia miłośniczka przyrody - Magdalena, złożyła petycję do władz miasta o ustanowienie w Iławie pomnika przyrody z leciwej wierzby stojącej na Wyspie Młyńskiej. Ostateczną decyzję mają podjąć radni.

Do tej pory, o tym że Iława zdziczała, wyrażano się jedynie w niepochlebnym tonie, komentując ograniczenie koszenia traw w mieście na rzecz utrzymania wilgoci na terenach zielonych.

Teraz o tym jak piękna i dzika jest Iława chce mieszkańców przekonać Magdalena Rudnicka, która przyrodę kocha od dziecka. Uruchomiła na Facebooku fanpage Dzika Iława, na którym pokazuje miasto od przyrodniczej i wielu nieznanej strony.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2020 złożyła do Urzędu Miasta wniosek o ustanowienie wielkiej i leciwej wierzby pomnikiem przyrody. Te nie małe drzewo (szerokość pnia ponad 5,5 metra) stoi nad prawym korytem Rzeki Iławki, niedaleko kontenerów ustawionych podczas rewitalizacji Wyspy Młyńskiej.

Jak przekonuje Magda, jeśli nie zostanie objęta szczególną opieką, zniknie wraz z nią naturalny i cenny także historycznie element miasta.

O tym gdzie jeszcze w Iławie znajdują się potencjalne drzewne pomniki przyrody, oraz o kolejnej akcji Liczenie Ptaków w Iławie zaplanowanej na koniec stycznia 2021 posłuchacie w rozmowie z Magdą Wieśka Raczkowskiego:

Posłuchaj całej rozmowy: O Dzikiej Iławie, wielkiej wierzbie i pierwszym liczeniu ptaków w mieście - Magdalena Rudnicka, miłośniczka przyrody

Po wierzbie będą też inne pomniki przyrody

Tymczasem, w sprawie wierzby złożenie wniosku potwierdza burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski i zapowiada, że nawet będzie starał się aby w Iławie powstało więcej takich pomników i ostatecznie ścieżka dydaktyczna, która może być nie małą atrakcją turystyczną:

Władze Iławy potwierdzają - będzie więcej pomników przyrody w mieście - Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy

Ile w Iławie wyjdzie z tego projektu? Teraz wszystko w rękach władz miasta i radnych. Do tematu będziemy wracać.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ponacinał drzewa przy drodze! jedno z nich runęło!!!