Miecznikowski i Socha - Iławskie spółdzielnie o segregacji śmieci

i

Autor: djk/WR

Wiat na śmietniki przybywa. Iławskie spółdzielnie o nowej segregacji

2020-02-13 12:02

Od 1 czerwca zacznie obowiązywać nowe prawo dotyczące segregowania śmieci w Iławie oraz pozostałych gminach należących do Związku Gmin "Czyste Środowisko". Sprawdzamy jak idzie iławskim spółdzielniom Praca oraz Przyszłość dostosowywanie do nowych wytycznych.

Obie spółdzielnie mieszkaniowe działające w Iławie uwijają się z inwestycjami, by zdążyć przed 1 czerwca. Na osiedlach powstają nowe tak zwane Gniazda, w których stawiane są wiaty na pojemniki do śmieci. Niektóre "gniazda" są rozbudowywane, wielkie kontenery na śmieci zmieszane, zastępują mniejsze na segregowane. Tak, by docelowo mogła funkcjonować 6-cio frakcyjna segregacja. Jakie to frakcje? Więcej o tym pisaliśmy tutaj:

Na początek zaglądamy do Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". Jej prezes - Zbigniew Miecznikowski - jest jednocześnie jednym z reprezentantów Iławy w Związku Gmin "Czyste Środowisko", tak podsumowuje postęp inwestycji:

- Mamy 15 gniazd śmietnikowych, zostały nam do wybudowania w zasadzie te przy ulicy Grunwaldziej 1, Sobieskiego 1 oraz przy Kopernika 6-6B. Pierwsze dwa powinny być ukończone do końca lutego a ostatni do końca maja

Zbigniew Miecznikowski - Prezes SM Przyszłość

i

Autor: Zbigniew Miecznikowski - archiwum prywatne
Zbigniew Miecznikowski - prezes SM Przyszłość i reprezentant w ZG Czyste Środowisko - O wiatach na śmietniki

Więcej pracy z wiatami i wymianą śmietników jest w większej iławskiej spółdzielni "Praca". O inwestycjach opowiada kierownik administracyjny Grzegorz Socha

- Na terenie spółdzielni mamy do wykonania 62 śmietniki, w tym 10 dla lokali usługowych i 52 dla lokali mieszkalnych. One są różnej wielkości. W tej chwili mamy wykonane około 50%. Wszystko zależy od pogody, ale mamy nadzieję, że do końca marca będą już wszystkie ukończone
Grzegorz Socha - kierownik administracji Spółdzielnia Mieszkaniowa Praca

i

Autor: Wiesław Raczkowski
Grzegorz Socha - kierownik administracyjny SM Praca w Iławie - O wiatach na śmietniki

Przypomnijmy, że od 1 czerwca będziemy płacić więcej za śmieci - 22zł/osoby a kara w przypadku niesortowania wyniesie jej dwukrotność. Niektóre odpady mają być częściej zabierane, co być może ukróci sterty przy śmietnikach a wiaty dodatkowo uchronią przed fruwającymi po Iławie śmieciami. Częściej mają być zabierane m.in. odpady gabarytowe. Więcej o nowej uchwale, w rozmowie Zbigniewa Miecznikowskiego z dziennikarzem Eski Iława - Dawidem Jakubowskim:

Zbigniew Miecznikowski - prezes SM Przyszłość i reprezentant w ZG Czyste Środowisko - O segregacji i nowych wiatach

Więcej pracy z dostosowywaniem do nowych wymogów (bo i więcej bloków i mieszkańców) ma Spółdzielnia Praca.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że choć segregowanie dla Iławian nie jest nowością, to z niektórymi odpadami mamy nadal problemy. Między innymi o tym, opowiada Grzegorz Socha w rozmowie z reporterem Eski - Wiesławem Raczkowskim:

Grzegorz Socha - kierownik administracyjny SM Praca w Iławie o segregacji i nowych wiatach

Do czerwca coraz mniej czasu, by nauczyć się poprawnego sortowania. Niedługo do skrzynek mieszkańców powinny trafić ulotki, które proces poprawnej segregacji ułatwią. Do tematu jeszcze wrócimy.