Wypadkowy marcowy weekend na drogach warmińsko-mazurskiego [ZDJĘCIA]

i

Autor: KWP Olsztyn

Weekend na drogach: Samochody jak na sankach wjeżdżały w siebie i do rowów!

2023-03-13 13:07

W miniony weekend (10-12.03.2023 r.) policjanci z warmińsko-mazurskiego odnotowali 9 wypadków, w których 11 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 189 kolizji drogowych i ujawnili 29 nietrzeźwych kierujących.

Tylu wypadków policjanci i laweciarze dawno już nie widzieli. Najgorzej było w piątek oraz sobotę (10-11 marca 2023). Pogoda nie oszczędziła nawet najlepszych kierowców, choć nie brakowało też pijanych.

Braniewo

W piątek (10.03.2023 r.) ok. godz. 07:00 w okolicy miejscowości Borowiec, gm. Pieniężno 42-letnia kierująca pojazdem marki Volkswagen Transporter nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze. Na zaśnieżonej i oblodzonej jezdni straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Kobieta podróżowała z dwójką dzieci. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń i nie potrzebował pomocy medycznej. W związku z uszkodzeniami pojazdu funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali kobiecie dalszej jazdy.

Do drugiego zdarzenia doszło również w piątkowy poranek na jednej z dróg powiatowych. Jadąc z miejscowości Wielkie Wierzno w stronę m. Baranówka na łuku drogi 20-letnia kierująca volkswagenem nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i wpadła w poślizg. Kierujący ciężarowym volvo natychmiast zatrzymał swój pojazd w celu uniknięcia zdarzenia, niestety kobieta nie zdołała wyhamować i najechała przodem na pojazd ciężarowy, a następnie uderzyła w przydrożne drzewo.

Z uwagi na odniesione obrażenia kobieta została przewieziona przez pogotowie do szpitala w Elblągu celem przeprowadzenia dalszych badań.

W sobotę (11.03.2023 r.) po godz. 5:00 w miejscowości Bemowizna 44-letnia kierująca pojazdem Renault Koleos nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze oraz nie zachowała należytej ostrożności, w wyniku czego najechała pojazdem na powalone drzewo leżące na jezdni. Kobieta jechała sama, nie potrzebowała pomocy medycznej. Policjanci pouczyli kobietę za popełnione wykroczenie.

Od piątku do niedzieli braniewscy policjanci pracowali na miejscu 6 zdarzeń drogowych spowodowanych przede wszystkim obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem na drogach. Wobec sprawców zdarzeń drogowych funkcjonariusze zastosowali 4 pouczenia, nałożyli 1 mandat, a w jednym przypadku skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Działdowo

W piątek (10.03.2023 r.) w Działdowie doszło do zdarzenia z udziałem śmieciarki i nieletniego pieszego. O zdarzeniu poinformowała policję szkoła, do której uczęszcza chłopiec. Na miejscu patrol ustalił, że około godz. 8.00. na ul. Pileckiego kierujący śmieciarką 61-latek podczas manewru cofania przycisnął do ogrodzenia 15-latka, który chciał przebiec za śmieciarką. Obsługa pojazdu rozmawiała z chłopcem, który miał oświadczyć, że nic mu się nie stało, jednak w szkole poczuł się gorzej i trafił do pielęgniarki. Następnie karetką pogotowia z ogólnymi zadrapaniami na ciele i siniakami został przetransportowany do szpitala w Działdowie na badania, a następnie do szpitala w Olsztynie. Kierujący pojazdem był trzeźwy.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

W tym samym dniu na ulicy Korczaka w Działdowie kierujący oplem nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i uderzył w tył stojącego na przystanku autobusu. 60-letniego sprawcę kolizji policjanci ukarali mandatem w wysokości 1100 złotych. Ponadto zatrzymali dowody rejestracyjne od obu pojazdów z uwagi powstałe uszkodzenia.

Następnie w Działdowie na ul. Grunwaldzkiej kierujący pojazdem marki Ford Mondeo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi skoda doprowadzając do kolizji. Także w tym przypadku 19-letniego sprawcę zdarzenia funkcjonariusze ukarali mandatem w wysokości 1100 złotych.

Ełk

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do policjantów w piątek (10.03.2023 r.) z trasy Ełk-Olecko. Kierowca znalazł na drodze leżącego mężczyznę. Warunki drogowego tego dnia były trudne – padał śnieg, było ślisko. Jak ustalili policjanci, na tej trasie pieszy pod działaniem alkoholu stracił równowagę i przewrócił się na jezdnię. Na szczęście nie doszło do potrącenia, bo mężczyzna w porę został dostrzeżony przez kierowcę, a inne samochody się zatrzymały, żeby nie doszło do potrącenia. 63-latek nie wymagał hospitalizacji. Dla bezpieczeństwa jego i innych uczestników ruchu policjanci doprowadzili mężczyznę do domu. Jednak pomysł wędrowania po drodze krajowej i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym zakończył się dla 63-latka kosztowanie. Został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.

Podczas minionego weekendu policjanci z Ełku zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Do zatrzymań doszło w nocy w nidzielę (12.03.2023 r.). Najpierw policjanci zauważyli volkswagena, którego młody kierujący swoją jazdą wzbudził ich niepokój. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 19-latek jest nietrzeźwy. Miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, które miał ponad rok. Prawo jazdy to przywilej wiążący się z ogromną odpowiedzialnością za siebie oraz innych uczestników ruchu. Młodzi kierowcy nie mają doświadczenia za kierownicą, zwłaszcza w trudnych, zimowych warunkach drogowych. Tym bardziej dziwi fakt, że dodatkowo narażają siebie i innych, wsiadając za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Jazda na trzeźwo bywa trudna, a nawet niewielka ilość alkoholu obniża czas reakcji i realną ocenę sytuacji. Najwyraźniej tej zasady nie wziął sobie do serca także 39-latek także zatrzymany do kontroli w Ełku. Jego styl jazdy przykuł uwagę policjantów – kierowca gwałtowanie przyspieszał i hamował. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna jechał z pasażerką. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i konsekwencje finansowe: minimum 5000 złotych.

Giżycko

W miniony weekend giżyccy policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych zatrzymali 1 kierowcę, który postanowił wsiąść za kierownicę „po alkoholu”. Kierujący to 34-letni, mieszkaniec województwa małopolskiego, kierowca jechał bmw. Kolejny nieodpowiedzialny kierujący to 17-latek, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.  W ręce policjantów wpadło również 32 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Po sprawdzeniu stanu trzeźwości w organizmie nieodpowiedzialny kierowca bmw miała ponad 0,5 promil alkoholu. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Teraz mężczyzna wytłumaczy się przed sądem. Kolejny nieodpowiedzialny kierujący to 17-letni mieszkaniec gm. Miłki. Młody chłopak jechał motorem marki Yamaha. W miejscowości Ruda na wyraźny sygnał do zatrzymania się wydanym przez policjanta, motocyklista zatrzymał się na moment na jezdni po czym gwałtownie ruszył i odjechał w kierunku Giżycka. Policjanci udali się za nim w pościg używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyzna nadal nie zatrzymywał się, przyśpieszał, wielokrotnie wyprzedzał w miejscu niedozwolonym na linii podwójnej ciągłej, na łukach drogi i na wzniesieniach narażając siebie i innych uczestników ruchu. Przez miejscowość Bystry pędził z prędkością 100 km/h. Wyprzedzając przy tym inne pojazdy na linii podwójnej ciągłej. Kiedy motocyklista dojechał do Giżycka przy skrzyżowaniu ulicy Białostockiej z Obwodową wjechał na chodnik, wracając na jezdnię uderzył w radiowóz. 17-latek nadal nie reagował na wyraźne sygnały do zatrzymania. Zawrócił i odjechał w kierunku miejscowości Kąp, gdzie ponownie wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej zmuszając do gwałtownego hamowania kierującego samochodem ciężarowym. Motocyklista nadal kontynuował ucieczkę. Kiedy wjechał na drogę szutrową doprowadził do przewrócenia motocykla. Pozostawiając motor, ucieczkę kontynuował pieszo. Został zatrzymany. Mężczyzna wyrywał się, szarpał, nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy. Zapytany o przyczynę ucieczki oświadczył, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. 17-latek był trzeźwy, został zatrzymany w policyjnej celi do wyjaśnienia sprawy.

Ponadto w trakcie weekendu policjanci giżyckiej drogówki przeprowadzili 66 kontroli drogowych, ujawnili 49 naruszeń przepisów ruchu drogowego. 32 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość, w tym 16 z nich w rejonie przejść dla pieszych. 1 kierowca wyprzedzał w miejscu niedozwolonym, 6 kolejnych parkowało w miejscu niedozwolonym, a także 2 kierowców nie korzystało z pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze także zatrzymali 4 dowody rejestracyjne, w tym za niewłaściwy stan techniczny i brak badań technicznych oraz przeprowadzili 214 kontroli stanu trzeźwości kierujących.

Gołdap

W sobotę (11.03.2023 r.) około godz. 15:00 w miejscowości Przerośl Gołdapska, policjant po służbie, jadąc prywatnym samochodem zauważył leżącego na środku jezdni mężczyznę. Po sprawdzeniu czynności życiowych okazało się, że mieszkaniec powiatu gołdapskiego jest przytomny. Mężczyzna był przemarznięty, trudno było z nim nawiązać kontakt, nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Funkcjonariusz powiadomił odpowiednie służby i do czasu przybycia karetki zaopiekował się 57- latkiem. Z uwagi na stan zdrowia mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Iława

W weekend (10-12.03.2023 r.) na drogach powiatu iławskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a policjanci pracowali na miejscu 10 kolizji. Ponadto policjanci w trakcie prowadzonych kontroli drogowych ujawnili i wyeliminowali z ruchu kolejnych nietrzeźwych kierujących.

W piątek (10.03.2023 r.) kilka minut po godzinie 9:00, 27-latka kierująca vw nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na prawe pobocze, a następnie do przydrożnego rowu, gdzie uderzyła w przepust drogowy.

Tymczasem w gminie Kisielice 44-latek kierujący seatem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg co doprowadziło do tego, że jadący prawidłowo z naprzeciwka pojazd musiał zjechać z jezdni i wjechał do rowu by uniknąć zderzenia.

Natomiast w gminie Susz 81-latek kierujący toyotą nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego zjechał na prawe pobocze, a następnie uderzył w drzewo wywracając pojazd.

Do kolejnej kolizji doszło w gminie Iława. 37-latka nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do pobliskiego rowu.

Tymczasem w Stradomnie 48-latek kierujący vw nie dostosował prędkości do warunków ruchu i zjechał do przydrożnego rowu.

Natomiast w Iławie 19-latka kierująca fiatem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, wpadła w poślizg i uderzyła w znak drogowy.

Kolejny kierujący został zatrzymany po tym jak policjanci zauważyli, że vw ma problem z utrzymaniem się na jednym pasie jezdni. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcą, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali czy nie prowadził pojazdu pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Wstępne badanie wskazało, że 23-latek kierował vw będąc pod wpływem środków odurzających. W związku z powyższym od mężczyzny została pobrana krew do badania. Policjanci zatrzymali również prawo jazdy mężczyźnie.

W sobotę (11.03.2023 r.) w gminie Iława po zgłoszeniu przez świadka policjanci zatrzymali kierującego vw. Okazało się, że 45-latek kierując oplem stracił panowanie nad pojazdem, w następstwie czego wjechał do rowu. Badanie alkomatem pokazało co było przyczyną takiego zachowania mężczyzny. Mieszkaniec Kisielic kierował samochodem mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został osadzony w policyjnej celi.

Tymczasem w Zalewie policjanci zatrzymali kierującego renaultem. W trakcie czynności okazało się, że 40-latek kierował samochodem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Natomiast w Złotowie podczas pomiaru prędkości policjanci zatrzymali kierującą volvo. Kobieta w terenie zabudowanym jechała samochodem z prędkością 113 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości została ukarana mandatem w wysokości 2000 złotych, a jaj konto powiększyło się o 14 punktów karnych. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 33-latce.

W niedzielę (12.03.2023 r.) podczas działań wojewódzkich „Alkohol i narkotyki” policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących.

Pierwszy z nich został ujawniony w gminie Zalewo. Wtedy to policjanci zatrzymali do kontroli kierującego audi. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 24-latek kierował samochodem mając 0,32 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

W Lubawie natomiast funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego fordem. W tym przypadku policjanci ustalili, że 30-latka kierowała samochodem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze mieszkance Lubawy zatrzymali prawo jazdy.

Kolejnego kierującego fordem policjanci legitymowali w gminie Iława. Okazało się, że mężczyzna również kierował samochodem pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało, że 60-latek jechał fordem mając prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie.

Tymczasem w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli kierującego rowerem. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 31-latek kierował jednośladem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Kolejny nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany w gminie Iława. W tym przypadku policjanci ustalili, że 48-latek kierował jednośladem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna również został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Natomiast po godzinie 21:00 w gminie Iława policjanci zatrzymali 15-latka. Funkcjonariusze jadąc za młodym mieszkańcem gminy Iława widzieli, że ma problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy rowerem. W trakcie czynności ustalili co było przyczyną takiego zachowania. Badanie alkomatem wskazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 15 -latek ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Kętrzyn

W piątek (10.03.2023 r.) kwadrans przed godz. 11:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na trasie Kętrzyn-Święta Lipka. Z przekazanych informacji wynikało, że za miejscowością Biedaszki bus wjechał do przydrożnego rowu, gdzie przewrócił się na bok. W pojeździe podróżowało 6 osób. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Na szczęście nikt z podróżujących osób nie odniósł obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizja drogowa.

Również w piątek kilka minut przed godz. 14:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o czołowym zdarzeniu dwóch pojazdów w miejscowości Leginy w gm. Reszel. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący VW Passat nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas jezdni, gdzie czołowo zderzył się z VW Sharanem. Kierujący obu aut byli trzeźwi. Sprawcę kolizji ukarano mandatem karnym.

Do kolejnego groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w sobotę (11.03.2023 r.) około godz. 10:30 na trasie Kętrzyn-Bartoszyce w miejscowości Gałwuny w gm. Kętrzyn. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący audi 31-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, gdzie pojazd wywrócił się na bok. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń.

Lidzbark Warmiński

W piątek (10.03.2023 r.) około godziny 7:40 na drodze wojewódzkiej nr 593 w okolicy miejscowości Ełdyty Wielkie doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 24-letni mieszkaniec Miłakowa, kierujący pojazdem skoda, z nieznanych przyczyn na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zdarzył się czołowo z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem renault, którym kierował 56-latek, mieszkaniec Morąga. W wyniku zderzenia kierujący skodą doznał obrażeń ręki i został przetransportowany karetką do szpitala. Na szczęście odniesione obrażenia okazały się niegroźne. Kierujący byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają teraz wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Również w piątek o godzinie 7:50 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Krasickiego doszło do kolizji drogowej, której przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. 49-letnia kierująca citroenem nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego najechała na tył pojazdu marki mercedes, którym kierowała 35-latka. Po chwili w tył citroena uderzył pojazd marki toyota, którym kierowała 47-letnia kobieta. Wszystkie uczestniczki kolizji były trzeźwe i nie odniosły żadnych obrażeń. Kierujące citroenem oraz toyotą zostały pouczone za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W piątkowy poranek, około godziny 8:00 na drodze krajowej nr 51 na wysokości miejscowości Nowosady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak ustalili policjanci 28-latka, kierująca osobowym volkswagenem jadąc w kierunku Lidzbarka Warmińskiego nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, w następstwie czego pojazd dachował. Kobieta jechała sama, była trzeźwa i nie odniosła żadnych obrażeń. Została pouczona za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W piątek na drogach powiatu lidzbarskiego nie zabrakło także nieodpowiedzialnego kierującego, który kierował pod działaniem alkoholu. Po godzinie 12:00 dzielnicowi z Ornety zauważyli kierującego mazdą, który na ich widok gwałtownie przyspieszył. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującego do kontroli drogowej i szybko poznali przyczynę jego zachowania. Badanie stanu trzeźwości 31-latka wykazało blisko 2,2 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a samochód, którym jechał miał urwane lusterko wsteczne oraz niesprawne oświetlenie. Pojazd, którym jechał został przekazany trzeźwej osobie wskazanej. Policjanci ukarali 31-latka mandatem w wysokości 500 złotych za wykroczenie przeciwko przepisom o porządku ruchu na drogach publicznych, zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu. Za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Także w piątek, o godzinie 17:35 w Lidzbarku Warmińskim, na ul. Dąbrowskiego doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że w zdarzeniu uczestniczyły dwa pojazdy - skoda, którą kierował 88-letni mieszkaniec Górowa Iławeckiego oraz peugeot, którym kierowała 56-letnia mieszkanka Olsztyna. Kierujący jechali w dwóch przeciwnych kierunkach. Z niewyjaśnionych na chwilę obecną przyczyn doszło do zderzenia pojazdów. Kierujący jechali sami, byli trzeźwi. 56-latka została przetransportowana do szpitala, nic nie zagraża jej zdrowiu. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W sobotę (11.03.2023 r.) w Łaniewie policjanci ogniwa ruchu drogowego kontrolowali 42-latka kierującego oplem. Pojazd, którym jechał mężczyzna był w stanie technicznym, który zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym, z uwagi na widoczny wskaźnik zużycia bieżnika opony. W związku z tym policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu oraz wydali zakaz dalszej jazdy tym samochodem, a także ukarali kierującego mandatem w wysokości 2000 złotych. Pojazd nie posiadał również aktualnych badań technicznych, za co policjanci ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 2000 złotych, a także nie posiadał wymaganego wyposażenia, co skutkowało mandatem w wysokości 200 złotych. Ponadto mężczyzna kierował pojazdem pomimo zatrzymanych uprawnień, za co w najbliższym czasie odpowie.

W niedzielę (12.01.2023 r.) przed godziną 10:00 policjanci ogniwa ruchu drogowego kontrolowali w Lidzbarku Warmińskim 41-letniego kierującego samochodem osobowym marki volkswagen. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny oraz przekazali pojazd, którym jechał trzeźwej osobie wskazanej. Mężczyzna stanie przed sądem za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Również w niedzielę na ul. Spółdzielców w Lidzbarku Warmińskim policjanci z lidzbarskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 58-letniego kierującego osobową dacią. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że w jego organizmie krąży ponad 0,4 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego oraz przekazali samochód, którym jechał trzeźwej osobie wskazanej. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Nidzica

W piątek (10.03.2023 r.) około godz. 11:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze ekspresowej S7, w pobliżu węzła Rączki. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący samochodem osobowym marki toyota, jadąc w kierunku Gdańska, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg, zjechał na pas zieleni, a następnie uderzył w barierę energochłonną. Spowodowanie kolizji drogowej zakończyło się dla 19-latka zatrzymaniem przez policjantów dowodu rejestracyjnego auta oraz z uwagi na odmowę przyjęcia mandatu karnego sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W niedzielę (12.03.2023 r.) około godz. 9:30 w Nidzicy partol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki citroen. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości 34-latka siedzącego za kierownicą auta, które wykazało 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i sporządzili stosowną dokumentację z podjętych czynności. Niebawem o losie nidziczanina zdecyduje sąd. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (10.03.2023 r.) tuż przed godz. 18:00 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej, która miała miejsce w Kurzętniku. Jak ustalili policjanci kobieta kierująca Audi Q5 nie zachowała szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu podczas skręcania z ulicy Betoniarskiej w Grudziądzką uderzając w Audi A6 i powodując jego uszkodzenia. Sprawczyni odjechała z miejsca zdarzenia. Została po chwili jednak zatrzymana przez policjantów. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie, że znajdowała się w stanie nietrzeźwości pobrano od niej krew na zawartość alkoholu w organizmie. Mieszkanka gminy Kurzętnik noc spędziła w policyjnej celi.

W sobotę (11.03.2023 r.) ok. godz. 20:00 w Szwarcenowie dzielnicowi z gminy Biskupiec podczas obchodu rejonu służbowego zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Podczas kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą jednośladu 19-latek nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem. W tej sprawie do sądu zostanie wobec niego skierowany wniosek o ukaranie. Jednak to nie koniec tej historii. W takcie kontroli osobistej 20-letniego pasażera policjanci znaleźli woreczek strunowy z substancją koloru biało-szarego, która okazała się substancją psychotropową. Mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego usłyszał zarzut posiadania narkotyków.

W niedzielę (12.03.2023 r.) ok. godz. 8:00 na ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim policjant ogniwa ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało w organizmie 47-letniego mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie 1,5 promila alkoholu.

Olsztyn

W sobotę (11.03.2023 r.) przed południem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na DK16 w rejonie m. Dłużki. Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia wynika, że kierująca skodą 24-latka nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzyła w bariery energochłonne.

Tego samego dnia po godzinie 14:00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze w pobliżu m. Stary Dwór, gm. Dobre Miasto. Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia wynikało, że 19-letni kierujący pojazdem dodge, jadąc od m. Dobre Miasto w pobliżu m. Stary Dwór nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Za swoje zachowanie prawdopodobnie wkrótce odpowie przed sądem.

W sobotę przed godziną 19:00 na jednej z ulic w Dobrym Mieście doszło do zdarzenia drogowego z udziałem skody i osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia wynikało, że kierujący skodą 50-latek nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych i potrącił 41-latkę. W wyniku zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. W niedzielę (12.03.2023 r.) policjanci podjęli interwencję w związku z kierującym fordem, który nie utrzymywał prawidłowego toru jazdy, poruszał się powoli i co jakiś czas zatrzymywał się. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli na ul. Prostej w Olsztynie. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 70-latek siedzący za kierownicą forda ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Olecko

W sobotę (11.03.2023 r.) przed godziną 18:00 oficer dyżurny oleckiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w miejscowości Sokółki. Jak ustalili policjanci kierujący pojazdem marki volvo podczas wyprzedzania zahaczył o pojazd marki audi, po czym zjechał do rowu. W trakcie przeprowadzanych czynności okazało się, że 23- letni sprawca kolizji posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.  

W niedzielę (12.03.2023 r.) po godzinie 12:00 policjanci zostali poinformowani, że w Olecku na jednej z ulic doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Pracujący na miejscu mundurowi ustalili, że kierująca osobowym fiatem nie zachowała należytej odległości od jadącego przed nią osobowego chevroleta, w wyniku czego doszło do zderzenia. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie kierującej fiatem prawie 3 promile.

Drugie zdarzenie drogowe tego samego dnia (12.03.2023) miało miejsce po godzinie 13:00 w miejscowości Ślepie. Kierujący osobowym audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które nie odniosły żadnych obrażeń. W trakcie czynności policjanci dokonali sprawdzenia stanu trzeźwości tych dwóch uczestników zdarzenia. Obaj byli nietrzeźwi, jeden z nich miał ponad 1,5 promila, a drugi ponad 2 promile. 

Ostróda

W piątek (10.03.2023 r.) w miejscowości Rychnowo w gminie Grunwald, na drodze ekspresowej nr S7, 36-letni kierujący samochodem ciężarowym marki mercedes zjechał z zajmowanego pasa ruchu na pas awaryjny i potrącił 31-letniego mężczyznę, który dokonywał wymiany uszkodzonego koła w swoim samochodzie marki audi. W związku z doznanymi obrażeniami ciała mężczyzna został przewieziony do szpitala. W chwili zdarzenia kierujący ciężarówką był trzeźwy. Policjanci okoliczności zdarzenia będą wyjaśniali w formie policyjnego dochodzenia.

W sobotę (11.03.2023 r.) w miejscowości Ligi w gminie Miłomłyn patrol referatu ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 51-latka, który kierował pojazdem marki mazda będąc  w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność ponad jednego promila alkoholu w jego organizmie. Pojazd mężczyzny przekazano osobie wskazanej. Po zakończonych czynnościach kierujący został zwolniony.

W niedzielę (12.03.2023 r.) w Morągu przy ul. Żeromskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 50-letniego kierującego renault, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność ponad jednego promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a jego pojazd przekazano wskazanej osobie.   

Również w niedzielę (12.03.2023 r.) w Ostródzie, funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli pojazd marki mitsubishi, którego kierujący 39-latek posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci przygotowali dokumentację celem przekazania sprawy do sądu.

Policjanci skontrolowali ogółem 191 uczestników ruchu drogowego. Za popełnione wykroczenia nałożyli łącznie 65 mandatów karnych. W ramach wojewódzkich działań „Alkohol i Narkotyki” skontrolowali w sumie 1111 kierujących na terenie całego powiatu.

Pisz

W trakcie minionego weekendu policjanci z powiatu piskiego pracowali na miejscu aż 13 zdarzeń drogowych. Na szczęście żadna osoba nie została ranna. Główną przyczyną tych kolizji był powrót zimy, a tym samym niedostosowanie przez kierowców prędkości do warunków drogowych i atmosferycznych.

Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w piątek (10.03.2023 r.) przed godz. 9.00 na trasie Pisz- Biała Piska. Na drodze krajowej nr 58, w okolicach miejscowości Kocioł Duży, zderzyło się pięć samochodów. Były to dwa auta osobowe i trzy ciężarowe. Do karambolu doszło na łuku drogi.

Z ustaleń policjantów, pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem ciężarowym marki mercedes nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Stracił panowanie nad autem i uderzył w jadący z przeciwka samochód ciężarowy marki man, a następnie uderzył w tył samochodu marki renault. Na to zdarzenie najechał kolejny pojazd marki man z naczepą. Kierowca tego auta nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go samochodu i najechał na tył stojącego na drodze pojazdu ciężarowego marki mercedes uczestniczącego we wcześniejszym zdarzeniu drogowym. Następnie kierowca mana zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z samochodem marki BMW jadącym z przeciwka. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Kierujący manem ukarany został przez policjantów mandatem w wysokości 1100 złotych za spowodowanie kolizji. Kierującemu ciężarowym mercedesem funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Oznacza to, że sprawa trafi do sądu.

Tego samego dnia po godz. 14.00 w okolicach miejscowości Strzelniki, w gminie Orzysz, doszło do dachowania pojazdu. Kierująca samochodem marki kia nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i zjechała z drogi do przydrożnego rowu, gdzie samochód dachował. Kobieta jechała sama i nic jej się nie stało. Po godz. 17.00 w Drygałach, w gminie Biała Piska, bus wjechał do rowu. Był to pojazd marki ford, którym kierowała kobieta. Przyczyna była taka sama, czyli niedostosowanie prędkości do warunków drogowych.

W niedzielę (12.03.2023 r.) po godz. 16.00 w Grądach, gm. Orzysz, auto wpadło do rowu. Okazało się, że kierująca samochodem marki peugeot jechała zbyt szybko, wpadła w poślizg i zjechała z drogi do przydrożnego rowu.

W poniedziałek (13.03.2023 r.) tuż po północy w miejscowości Maldanin kierujący lexusem uderzył w jelenia, który wtargnął na drogę. Na szczęście w zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.

Szczytno

W piątek (10.03.2023 r.) przed godziną 14:00 dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w Szczytnie na ulicy Chrobrego. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że kierujący pojazdem marki suzuki, 72-letni mieszkaniec gminy Szczytno, wykonując manewr cofania, uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki kia, którym kierowała 38-letnia mieszkanka gminy Szczytno. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierujących. Badanie wykazało, że byli oni trzeźwi. W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Mundurowi nałożyli na 72-latka mandat karny.

Tego samego dnia (10.03.2023r.) około godziny 15:00 szczycieńscy policjanci patrolując ulice miasta zauważyli na ulicy Skłodowskiej w Szczytnie dwa pojazdy, które brały udział w zdarzeniu drogowym. Okazało się, że kierujący osobowym audi, 26-latek ze Szczytna nie zachował bezpiecznej odległości za poprzedzającym go pojazdem i uderzył w tył pojazdu marki volkswagen, którym kierował 52-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyźni byli trzeźwi i nie odnieśli obrażeń. Policjanci nałożyli na 26-latka mandat karny.

W sobotę (11.03.2023r.) około godziny 20:00 w Szczytnie na ulicy Paderewskiego szczycieńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki volkswagen. Za kierownicą auta siedział 29-letni mieszkaniec Szczytna. Policjanci zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Okazało się, że 29-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Mundurowi skierowali sprawę nieodpowiedzialnego 29-latka do sądu. Odpowie za prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

W niedzielę (12.03.2023r.) przed godziną 16:00 w miejscowości Przeździęk Wielki policjanci ze Szczytna zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki opel, którym kierował 39-letni mieszkaniec gminy Wielbark. Zachowanie mężczyzny wskazywało na to, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu, potwierdziło, że mężczyzna znajduje się pod działaniem alkoholu. Policjanci zatrzymali 39-latkowi prawo jazdy. Od mężczyzny pobrano krew do badań. Jeżeli wynik badania potwierdzi przypuszczenia mundurowych, odpowie on za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Zgodnie obowiązującymi przepisami, za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Tego samego dnia (12.03.2023r.) po godzinie 18:00 w Rozogach na ulicy Warszawskiej policjanci z Posterunku Policji w Świętajnie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki volkswagen. Kierującym pojazdem był 19-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wykazało prawie promil alkoholu w organizmie kierowcy. Dodatkowo, okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Teraz o dalszym losie 19-latka zadecyduje sąd. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz kierowanie pojazdem bez prawa jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w niedzielę (12.03.2023r.) około godziny 22:00. Z ustaleń mundurowych wynika, że kierujący pojazdem marki audi, 22-letni mieszkaniec gminy Świętajno, jadąc od strony ulicy Polskiej w kierunku ulicy Warszawskiej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki audi, którym kierował 22-letni mieszkaniec gminy Pasym. Mieszkaniec gminy Pasym podróżował wspólnie z pasażerką, 19-letnią mieszkanką Szczytna. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości obu kierowców, byli trzeźwi. Mieszkaniec gminy Pasym został przetransportowany do szpitala. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nic poważnego się nie stało. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 22-letniemu mieszkańcowi gminy Świętajno. Odpowie on za spowodowanie kolizji.