policja wot

i

Autor: KPP NML Policjanci i ochotnicy z WOT sprawdzają osoby na kwarantannach

W powiecie nowomiejskim uciekają z kwarantann. Odpowiedzą przed sądem

2020-03-27 13:44

Policjanci w całym kraju codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną stosuje się do postanowień decyzji. Tak również dzieje się na terenie powiatu nowomiejskiego. Niestety niektórzy nie stosują się do zaleceń.

Wczoraj wspólny patrol dzielnicowego i żołnierzy WOT odkrył, że jeden z mieszkańców powiatu nowomiejskiego złamał zasadę kwarantanny i opuścił miejsce zamieszkania. To już drugi taki przypadek w tym powiecie. Obaj nieodpowiedzialni mężczyźni będą tłumaczyć się przed sądem.


- Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny - wyjaśnia rzecznik nowomiejskiej policji. -  Od minionego weekendu wspiera ich w tym Wojsko Obrony Terytorialnej. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Wczoraj podczas jednej z takich kontroli funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców. W miniony piątek natomiast policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że osoba poddana kwarantannie opuściła mieszkanie. W obu tych przypadkach skierowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie. O takich przypadkach policjanci informują też służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Policja przypomina.
Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!