kwiaty ciete

i

Autor: unsplash zdjęcie ilustracyjne

W kwiaciarniach w Iławie praca wre. Jakie kwiaty są teraz popularne w Dniu Kobiet? [AUDIO]

2023-03-07 8:20

Róże, tulipany, goździki, gerbery... a jeszcze jaki kolor wybrać?! Dzień Kobiet, to nie jest łatwy dzień dla mężczyzn. Wychodzimy na przeciw zagubionym w świecie kwiatów i kolorów. Odwiedziliśmy jedną z kwiaciarni w Iławie.

Sporo się pozmieniało na przestrzeni lat jeśli chodzi o trendy i upodobania ludzi do kwiatów. Tych kupowanych z okazji Dnia Kobiet również. Powstało wiele krzyżówek odmian, a nawet udało się wyhodować nowe odmiany i kolory.

Kiedyś kupowało się sztandarowe wręcz goździki, potem przyszedł czas tradycjonalistów i czerwonych róż, teraz kwiaciarze znów próbują rozkochać nas w zapomnianych gatunkach kwiatów ciętych.

Panowie to tradycjonaliści

Panowie, którzy nas odwiedzają, od wielu lat, w przeważającej części kupują róże. Jak róże, to czerwone, w każdej ilości i bez znaczenia na okazję oraz święto. Panowie wręcz kochają obdarowywać czerwonymi różami kobiety - mówi Wioletta Sikorska z kwiaciarni w iławskim parku miejskim.

Do łask wracają nie tylko róże

OK, to żeby nie być tym przewidywalnym i sztampowym, możemy kupić inne kwiaty. Wbrew pozorom, mamy tu całe pole (i to dosłownie) gatunków oraz kolorów kwiatów ciętych.

Mężczyźni dość często wybierają słoneczniki, kojarzą im się ze słońcem, ciepłem, latem, radością. Kupują też tulipany, a przez te lata ten kwiat bardzo kolorystycznie ewaluował i mamy nieograniczoną paletę ich barw - mówi kwiaciarka. Do łask wracają też kultowe goździki, ale nie tylko czerwone.

Jakie kwiaty wolałyby kobiety?

Kobiety kochają kwiaty w kolorach pastelowych, a te często są niedoceniane. Sporo pań czeka cały rok na frezje, bo to kwiaty sezonowe i czasem nawet dzwonią, pytają kiedy będą dostępne. Mamy dobre wieści, już są! - mówi kwiaciarka.

Czy przekonają się do innych kwiatów?

W tym roku testujemy reakcję mieszkańców na gerbery. Zamówiłyśmy ich trochę i chcemy zobaczyć, czy wrócą do łask. Są dość piękne i w pięknych kolorach, ale zobaczymy czy się przyjmą - mówi Wioletta Sikorska z kwiaciarni w iławskim parku miejskim. Mamy też nieprzeciętnego, chabrowego tulipana. Po reakcjach w mediach społecznościowych już widać, że może cieszyć się większym zainteresowaniem.

To co z tymi kolorami?

Cofnijmy się do kolorów kwiatów i ich znaczeń. Niektóre kobiety znają ich znaczenie i czerwony kolor mogą odebrać za obietnicę dozgonnej miłości, choć wręczający pan nie koniecznie miał to na myśli...

Z drugiej strony, musicie wiedzieć też panowie, czy trafiliście na romantyczkę, która rozbiera na czynniki pierwsze kolor, gatunek i znaczenie kwiatka, czy też obdarowywanej jest wszystko jedno.

Na wszelki wypadek podpowiadamy:

  • żółty - kolor wielu znaczeń pozytywnych i negatywnych. Są symbolem przede wszystkim przyjaźni, również szczęścia i radości. Żółty bukiet będzie idealnym wyborem, kiedy chcemy pogratulować sukcesu, zdanego egzaminu, a także świetnym upominkiem bez okazji dla przyjaciółki, córki, mamy czy siostry. W wielu krajach barwa ta uznawana jest jako kolor słońca, a kwiaty w tym kolorze są oznaką nowego początku, dlatego bukiet może być świetnym upominkiem na pocieszenie. Z drugiej strony barwa ta często uznawana jest za kolor zdrady, niewierności, zazdrości, tchórzliwość czy nienawiści. Aby nie zranić nieumyślnie obdarowanej osoby, warto do bukietu dołączyć bilecik z adnotacją dlaczego wybraliśmy właśnie ten kolor.
  • pomarańczowy - kolor bardzo ciepły, oznaczający zabawę, radość, humor. Kwiaty w tym kolorze ożywiają wnętrza, emanują energią, są źródłem inspiracji. Kolor pomarańczowy kojarzy się z młodością, kreatywnością, fascynacją i entuzjazmem. Kwiaty w tym kolorze idealnie nadają się na przyjęciu ślubne organizowane w miesiącach wakacyjnych. Barwa ta to mieszanka czerwieni z żółtym, dlatego jego symbolika jest czymś pomiędzy przyjaźnią (żółty kolor) a miłością (kolor czerwony). Bukiet w tym kolorze może oznaczać chęć zrobienia kolejnego kroku i fascynacji obdarowaną osobą.

  • czerwony - silnie związany z sercem i sferą uczuć, dlatego uznawana jest za kolor miłości i namiętności. Bukiet kwiatów w tym kolorze jest oznaką gorących uczuć i ogromnego zainteresowania, szczególnie jeśli są to czerwone róże. Jednakże znaczenie może być trochę inne w zależności od gatunku kwiatów. Czerwona róża czy tulipan są niczym wyznanie miłości, natomiast  goździk oznacza silną lecz niespełnioną namiętność. Maki niosą pocieszenie i wsparcie.

  • różowy - symbolizuje kobiecość, delikatność, romantyczność, młodość. Różowy bukiet wręczamy wtedy, gdy chcemy podkreślić urok, wdzięk, piękno, także wyrazić podziw dla obdarowanej osoby. Różowe kwiaty są świetną alternatywą dla tych w kolorze czerwonym lub żółtym, ponieważ zachowują równowagę pomiędzy miłością a przyjaźnią. Będzie to także dobry prezent dla krewnych czy przyjaciół, ponieważ kolor ten reprezentuje także troskę i wdzięczność. Różowa róża – oznacza niepewność w miłości. Powinna być wręczana kobiecie, co do której mężczyzna nie jest pewny, czy jego miłość jest odwzajemniona. Cyklamen – ostateczne rozstanie, bez szans na pogodzenie, zazwyczaj te kwiaty wybierają osoby bardzo nieśmiałe. Są symbolem skromności, niewinności i tajemnicy.

  • fioletowy - podobnie jak żółty ma dwa znaczenia, pozytywne i negatywne. Kiedyś uznawany był za kolor smutku, pokuty i żałoby, często jest wykorzystywany we florystyce żałobnej. Ma duże znaczenie sakralne. W miłości oznacza rozstanie. Dziś nadajemy mu bardziej pozytywne znaczenia. Kojarzy się z bogactwem, elegancją, wyjątkowością, a także z kreatywnością. Kwiaty w tym kolorze jeszcze bardziej podkreślają rangę wydarzenia, podczas którego są wręczane. To świetny sposób, aby powiedzieć, że obdarowana osoba jest dla nas wyjątkowa i jesteśmy w stanie dla niej zrobić naprawdę wiele. Dawane kobiecie podkreślają jej wdzięk, dojrzałość, kobiecość, wyrafinowanie, szlachetność. Ale uwaga, Hiacynt – oznacza przykrość wywołaną zachowaniem bliskiej osoby; Fiołki wonny i alpejski – wyrażają smutek i żal. Lawenda – mówi „Nie ufam Ci!”.

  • niebieski - symbolem świeżości, pokoju i wierności. Bukiet w tym kolorze warto wybrać wtedy, kiedy chcemy podkreślić nasze zaangażowanie czy zaufanie. Niebieski to kolor przyjaźni, dlatego wręczając kwiaty w tej kolorystyce zaakcentujemy nasze przywiązanie i sympatię. Niebieski uspokaja i łagodzi zmartwienia, będzie to zatem dobry prezent dla chorych czy zestresowanych osób, które mają liczne zmartwienia. Niezapominajki – prośba o pamięć i kontynuację znajomości. Chaber – to symbol tkliwości i miłosnego uczucia.

  • biały - oznacza czystość, niewinność, wierność, szczerość, mądrość. Kolor ten jest najczęściej wykorzystywany we florystyce ślubnej (szczególnie w miesiącach wiosennych i zimowych), aby podkreślić szczere uczucia. Biały bukiet wręcza się, kiedy chcemy wyrazić szacunek, wdzięk i piękno kobiety i jednocześnie podkreślić, że nie przekroczymy granicy wyznaczonej przez obdarowaną osobę. Jest to symbol skromności, elegancji. Biała róża – (podobnie jak kremowa) oznacza uduchowioną miłość, pokorę, niewinność, czystość i sekret. Tradycyjnie z białych róż składa się ślubny bukiet, który symbolizuje szczęśliwą miłość. Białe róże wyrażają szacunek, symbolizują honor i pokój. Lilia – cnota, dobre intencje, jest również symbolem królewskości, majestatu i chwały. Narcyz – oznacza egoizm ukochanej osoby, ale także zazdrość i żal. Stokrotki – ten, kto wręcza stokrotki, jest pełen dziecięcej niewinności… I jest trochę niezdecydowany. Kalia – oznacza podziw i piękno. Jeśli dostajesz od kogoś kalie, to znaczy, że naprawdę się podobasz.

kolory kwiatów za akademiaflorystyki.pl

Przed Dniem Kobiet zaglądamy do kwiaciarni w iławskim parku miejskim. O trendach na Dzień Kobiet - Wioletta Sikorska

QUIZ. Tych przedmiotów nienawidziłeś w szkole. Pamiętasz podstawy chemii, fizyki i biologii?

Pytanie 1 z 15
Na początek chemia. Rtęć - jako pierwiastel - to w tablicy Mendelejewa: