Pływanie stylem dowolnym

i

Autor: AP

W iławskiej trójce powstanie klasa sportowa o profilu pływackim

2022-03-03 15:34

Klasa dla młodych pływaków w Iławie to odpowiedź na liczne zapytania rodziców oraz obserwacje środowiska sportowego skupionego wokół pływania. Iława to miasto wodniaków, więc bardzo się cieszę, że już od najmłodszych lat będziemy zaszczepiać pasję do sportów pływackich- mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Koncepcja rozwoju klas sportowych o profilu pływackim w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków to pokłosie długich obserwacji, z których jasno wynika, że jest duże zainteresowanie tematem wśród mieszkańców. -Dostawaliśmy dużo zapytań od rodziców, czy taki profil zostanie utworzony. Przyjrzeliśmy się więc jak funkcjonują profile w innych iławskich placówkach, zapytaliśmy o zdanie przedstawicieli środowisk pływackich w naszym mieście, przeanalizowaliśmy możliwości kadrowe i lokalowe szkoły, po czym doszliśmy do wniosku, że taki profil powinien powstać- komentuje Grażyna Stolarska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie.  

-W naszym mieście prężnie działają liczne stowarzyszenia i organizacje sportowe, w których dzieci i młodzież rozwijają swoje sportowe pasje. Rodzi się w nich wiele talentów, a najlepszych przykładem są sukcesy iławianki Agaty Barwińskiej. Staramy się stwarzać naszym mieszkańcom jak najlepsze warunki do rozwoju sportów, a położenie Iławy nad Jeziorakiem wręcz zobowiązuje nas do inwestowania w talenty sportowe różnych dyscyplin. Mamy w Iławie pływalnię, a więc możliwości do trenowania przez cały sezon są i warto z tego korzystać - dodaje burmistrz Dawid Kopaczewski.  

- Razem z  trenerem pływania Radosławem Burzą postawiliśmy sobie pytanie: jaką ścieżką powinien podążać uczeń I klasy pływackiej? Po zagłębieniu się w temat okazało się, że mamy w Iławie sporą grupę utalentowanych sportowo 6 i 7-latków więc jako placówka oświatowa powinniśmy wykorzystać ich potencjał.  Klasa pływacka to wspaniała możliwość dla najmłodszych odbycia szkolenia na poziomie podstawowym w ramach godzin wychowania fizycznego w szkole. 10 godzin wychowania fizycznego w klasach I-III odciążyłaby też rodziców z zawożenia dzieci na treningi. Pływalnia jest blisko naszej szkoły, więc przejście na zajęcia nie będzie stanowić problemu- dodaje Stolarska.

Szkoła będzie prowadzić szkolenie podstawowe na I etapie edukacyjnym przez trzy lata. Po tym okresie, najzdolniejsi i najbardziej zdeterminowani uczniowie przechodziliby już pod opiekę klubu, aby tam dalej rozwijać swoje umiejętności pływackie.

Klasa pływacka w iławskiej trójce otrzymała także zgodę na utworzenie od Polskiego Związku Pływackiego od samej Otylii Jędrzejczak. – To dla nas bardzo dobra wiadomość i kolejny dowód na to, że podjęliśmy właściwą decyzję- dodaje Grażyna Stolarska. -Dzieci, których rodzice zgłoszą podania o przyjęcie do takiej klasy w naszej szkole przejdą tzw. „testy wody” z trenerami na pływalni. Tam oceniony zostanie ich potencjał i predyspozycje do uprawiania tej dyscypliny. Kandydat do klasy pływackiej nie musi umieć pływać, niezwykle ważne jest jednak, aby był oswojony z wodą.

Trenerzy The Voice Kids o byciu rodzicami. Dawid Kwiatkowski w szczerym wyznaniu!

QUIZ. Legendarne polskie zespoły muzyczne. Znasz ich nazwy i największe hity?

Pytanie 1 z 12
Legendarny polski zespół muzyczny, który założył i w którym przez wiele śpiewał Krzysztof Cugowski, to Budka…?