Uprowadzili i torturowali mężczyzn z Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. 7 osób z zarzutami

2022-08-26 13:23

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 7 mieszkańcom powiatu nowomiejskiego. Mężczyźni pozbawili wolności dwie osoby, znęcali się nad nimi, a także grozili im oraz posiadali narkotyki, kiedy to zostali zatrzymani przez policjantów.

Policjanci z iławskiej jednostki pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko mieszkańcowi powiatu.

Z ustaleń śledczych wynikało, że pod koniec października 2021 roku. Iławscy policjanci zostali poinformowani o porwaniu. Pokrzywdzony oświadczył, że gdy szedł jedną z lubawskich ulic, podjechał do niego znajomy swoim samochodem i kazał mu wsiąść do auta, co mężczyzna uczynił. W pojeździe tym znajdowały się inne osoby, które grożąc przedmiotem przypominającym broń kazały mu oddać telefon i włożyć głowę między kolana. Jak oświadczył pokrzywdzony, po kilkudziesięciu minutach znaleźli się w lesie. Następnie sprawcy przywiązali go do drzewa i zaczęli bić. Po pewnym czasie pokrzywdzony został przewieziony w bagażniku do garażu znajdującego się na terenie powiatu nowomiejskiego.

W pomieszczeniu tym mężczyzna został ponownie pobity i strzelano do niego z wiatrówki. Okazało się wtedy, że był tam również drugi pokrzywdzony, który został do garażu przywieziony przez innego ze sprawców. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego także został pobity i sprawcy strzelali do niego z wiatrówki w brzuch i nogi. Następnie zawiesili go na łańcuchu przyczepionym do sufitu, dalej bijąc i rażąc prądem z paralizatora. Po chwili jednego z mężczyzn zapakowali do bagażnika i wywieźli do lasu, każąc mu już dalej sobie radzić samemu, a drugiego z pokrzywdzonych sprawcy wypuścili z garażu mówiąc, aby szybko uciekał.

Policjanci podczas prowadzonego postępowania zabezpieczyli zapis z kamer monitoringu oraz ustalili grupę osób mającą związek z pozbawieniem wolności dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze przesłuchali świadków, a następnie zatrzymali siedmiu mieszkańców powiatu nowomiejskiego. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów m.in. bezprawnego i ze szczególnym udręczeniem pozbawiania wolności, gróźb karalnych, posiadania narkotyków, a także uszkodzenia ciała a śledztwo zakończyć aktem oskarżenia.

Kodeks karny za samo przetrzymywanie, które łączył się ze szczególnym udręczeniem zakładnika przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

QUIZ. Naszpikowany pułapkami arcytrudny test podróżniczy. Komplet punktów zdobędzie tylko prawdziwy obieżyświat

Pytanie 1 z 11
Na rozgrzewkę prosta sprawa. Wypoczywamy w Chorwacji i słyszymy, jak miejscowi mówią „Polaco, polaco”. Co to oznacza?
Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!