apel na cmentarzu w Iławie

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Iławie zdjęcie archiwalne - apel na iławskim cmentarzu komunalnym

Uczczą w Iławie pamięć walczących i poległych za Polskę w II wojnie światowej

2022-09-01 9:03

W czwartek 1 września, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wyszyńskiego w Iławie (przy Pomniku Nieznanego Żołnierza), rozpocznie się uroczystość związana z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tradycyjnie gospodarzem wydarzenia jest Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, który zaprasza mieszkańców Powiatu Iławskiego, by wspólnie uczcić pamięć walczących i poległych za naszą wolność.

Program uroczystości:

11:00 – rozpoczęcie uroczystości i wprowadzenie Pocztów Sztandarowych

11:10 – Hymn Państwowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie

11:15 – powitanie zaproszonych gości przez Starostę Powiatu Iławskiego

11:20 – Apel Pamięci Oręża Polskiego

11:30 – uczczenie minutą ciszy ofiar II wojny światowej oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza

11:45 – zakończenie uroczystości.

Miejsc gdzie można oddać hołd poległym w Iławie jest więcej

Jak czytamy we wpisie Michała Młotka, iławskiego radnego i regionalisty

- Już od wielu lat każdy 1 września zaczynam lub kończę zapaleniem zniczy na grobach hubalczyka Józefa Alickiego i westerplatczyka Edmunda Szamlewskiego. Dziś dodatkowo zapaliłem znicz pod pomnikiem pamięci ofiar obozów pracy w Iławie, który znajduje się na terenie parowozowni. O 11:00 wezmę udział w oficjalnych obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wyszyńskiego. To tam, w dolnej części cmentarza, w ośmiu zbiorowych mogiłach, spoczywają szczątki żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli podczas walk granicznych we wrześniu 1939 roku lub zmarli w wyniku odniesionych ran. Według Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na cmentarzu znajdują się szczątki aż 120 żołnierzy kampanii wrześniowej. Cześć Ich Pamięci!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Sprawdzian na 1 września. To wie nawet dziecko

Pytanie 1 z 15
W Polsce góry są na…?
Wyprawka szkolna to horror! Ceny artykułów szaleją

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!